ده‌ها دیپلمات آمریکایی خواستار حملات هدفمند به نیروهای سوریه شدند

حق نشر عکس EPA

بیش از ۵۰ دیپلمات وزارت خارجه آمریکا در یادداشتی داخلی با توجه به نقض مکرر آتش‌بس توسط دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، سیاست باراک اوباما در مورد جنگ داخلی این کشور را مورد انتقاد قرار داده و خواستار انجام حملات هدفمند هوایی علیه ارتش سوریه شده اند.

روزنامه نیویورک تایمز نوشته که این یادداشت داخلی، که منابعی در وزارت خارجه آمریکا به منظور نشان دادن وجود مخالفت‌های داخلی آن را برای رسانه‌ها ارسال کرده‌اند، دارای امضای ۵۱ دیپلمات میان پایه است که طی پنج سال اخیر در سیاست دولت اوباما در سوریه نقش داشته اند.

منابع وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با وال استریت ژورنال ارسال چنین یادداشتی را تایید کرده و گفته اند این نامه در دست بررسی است.

به نوشته نیویورک تایمز، نویسندگان نامه گفته اند که سیاست دولت اوباما زیر فشار خشونت های بی امان در سوریه "کمر خم کرده" و خواستار "استفاده مصلحت اندیشانه از سلاح های دوربرد و هوایی، برای تقویت و پیش بردن یک فرآیند دیپلماتیک متمرکزتر و سرسختانه‌تر تحت هدایت آمریکا" شده اند.

باراک اوباما، رئيس جمهور آمریکا، فقط برای شکست دادن گروه دولت اسلامی (داعش) نیروی نظامی به کار گرفته و علیه نیروهای دولت بشار اسد اقدام نظامی نکرده است. به نوشته نیویورک تایمز هیچ نشانه ای هم دیده نمی شود که او بخواهد این سیاست را عوض کند.

به نوشته این روزنامه یادداشت داخلی تازه نشانه وجود شکاف های عمیق و ادامه سرخوردگی در داخل تشکیلات دولت در مورد چگونگی پایان دادن به جنگی است که جان چند صد هزار نفر را گرفته است.

این روزنامه نوشته درحالی که نام های شناخته شده ای در میان امضا کنندگان نیست اما مقام های بلندپایه تری در وزارت خارجه در این نگرانی شریک هستند. جان کری، وزیر خارجه، تا حدودی به منظور وادر کردن بشار اسد به پذیرش یک راه حل دیپلماتیک، خواستار اقدام علیه دولت آن کشور شده است.

به نوشته این روزنامه، "آقای اوباما در مقابل چنین فشاری مقاومت کرده و در موضع خود از حمایت فرماندهان نظامی برخوردار بوده است؛‌ فرماندهانی که می پرسند اگر آقای اسد برکنار شود چه خواهد شد - سناریویی که یادداشت تازه به آن پاسخ نمی دهد."

همزمان، به نوشته وال استریت ژورنال مقام های دولت آمریکا ابراز نگرانی کرده اند که حمله به نیروهای دولتی سوریه ممکن است به درگیری با روسیه و ایران بیانجامد.

"کانال ابراز نارضایتی" وزارت خارجه آمریکا در جریان جنگ ویتنام ایجاد شد تا کارمندانی که با سیاست های رسمی مخالفت دارند بتوانند اعتراض خود را بدون ترس از تلافی جویی بیان کنند.