دونالد ترامپ: شاید وقت آن رسیده در مورد مسلمانان 'پیش‌فرض' داشته باشیم

حق نشر عکس Getty

دونالد ترامپ، نامزد تقریبا محرز حزب جمهوریخواه در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا امروز گفت زمان آن فرا رسیده که برای مبارزه با تروریسم، داشتن پیش‌فرض (پروفایلینگ) در باره مسلمانان جدا مد نظر قرار گیرد.

آقای ترامپ در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس آمریکا شرکت کرده بود و در بحث در باره عمر متین، آمریکایی افغان تبار که با حمله به کلوپ شبانه همجنسگرایان ۴۹ را به قتل رساند، مستقیما از او سوال شد نظرش درباره پیش‌فرض در مورد مسلمانان چیست.

+ اوباما اظهارات ترامپ پس از حمله اورلاندو را محکوم کرد

آقای ترامپ گفت از پیش‌فرض نفرت دارد اما باید آن را مد نظر گرفت:

"من فکر می‌کنم ما بعنوان یک کشور باید پیش‌فرض را در نظر بگیریم. باید آن را جدا بررسی کنیم. کشورهای دیگر این کار را انجام می‌دهند، اما ما باید از عقل سلیم استفاده کنیم در حالیکه این کار را نمی‌کنیم."

"این کار در فرانسه انجام می‌شود. در واقع در بعضی موارد آنها مساجد را تعطیل می‌کنند. افراد دوست ندارند در این باره حرفی زده شود و در باره‌اش حرفی نمی‌زنند."

آقای ترامپ همچنین گفت اسرائیل هم از پیش‌فرض مذهبی استفاده می‌کند.

پیش‌فرض، رویه‌ انتظامی و امنیتی بسیار بحث‌برانگیزی است و برای دهه‌ها در آمریکا مورد اعتراض آفریقایی‌تبارها، مسلمانان، لاتین‌تبارها و دیگر اقلیت‌ها بوده است.

آنها پلیس آمریکا را متهم می‌کنند که بر اساس نژاد، مذهب، قومیت یا ملیت، افراد را قضاوت کرده و بر همین مبنا با آنها رفتار می‌کند.

آقای ترامپ پیش از این هم با اظهارات خود اقلیت‌های نژادی و مذهبی را خشمگین کرده بود. او خواستار ممنوعیت مهاجرت مسلمانان به آمریکا شده بود، گفته بود مکزیکی‌ها متجاوز و دلال مواد مخدر به آمریکا صادر می‌کنند و وعده کرده در صورتی‌ که به ریاست جمهوری آمریکا برسد مساجد را "محترمانه" زیر نظر قرار خواهد داد.

هیلاری کلینتون نامزد پیشتاز حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اظهارت آقای ترامپ را محکوم کرد و آن را "غیر آمریکایی" خواند و گفت چنین سخنانی به امنیت آمریکا لطمه می‌زند.

لورتا لینچ دادستان کل آمریکا از این اظهارات انتقاد کرد و گفت این سخنان نتیجه عکس خواهد داد چون به رابطه با مسلمانان لطمه خواهد زد و از این رو شناسایی افرادی را که به تندروی روی می‌آورند دشوارتر خواهد کرد.