'بچه‌شیرهای خلافت'، سلاح داعش در جنگ رسانه‌ای

حق نشر عکس
Image caption یک ویدئوی داعش کودکان بی‌سرپرست را در حال آموزش نظامی نشان می‌داد

رهبران داعش برای آنکه نشان دهند دولت خودخوانده اسلامی به تک‌تک افراد جامعه و نیازهایشان می‌اندیشد، کودکان را هم وارد کارزار تبلیغاتی کرده‌اند.

تازه‌ترین نمونه این تلاش‌ها یک برنامه آموزش الفبای عربی است که روی تلفن‌های همراه و تبلت‌ها نصب می‌شود، همچنین یک مجموعه رادیویی با حضور پسرهای نوجوان.

گرچه این محصولات برای بچه‌ها ساخته می‌شود، اما گاه مخاطب آن بزرگترها هستند، چه آنها که بچه دارند چه آنها که می‌خواهند بچه‌دار شوند. داعش می‌خواهد این بزرگترها را ترغیب کند به قلمروی "خلافت" مهاجرت کنند، به جامعه آرمانی "اسلامی" که کودکان را به بهترین نحو می‌پرورد.

البته آموزش نظامی بخشی جدانشدنی از پرورش کودکان در این جامعه است. جایی که مرگ را باشکوه نشان می‌دهند و از بچه‌ها بمب‌گذار انتحاری می‌سازند.

بی‌دلیل نیست که کودکان در صف اول کارزار تبلیغاتی داعش حاضرند. داعش به این ترتیب نشان می‌دهد که نسل بعدی سربازانش در راهند.

  • تشویق خانواده‌ها

داعشی‌ها اخیر یک برنامه آموزش زبان عربی برای موبایل منتشر کردند، برنامه‌ای با تصاویر خوش‌آب‌ورنگ که واضح است به قصد جذب بچه‌ها ساخته شده.

در کنار عکس‌ سیب و دوچرخه و امثالهم – که در هر کتاب آموزش کودکان یافت می‌شوند – عکس‌ تانک و موشک و دیگر ادوات نظامی هم برای یاد دادن الفبا به بچه‌ها به کار گرفته شده است.

کمی پیش از انتشار این برنامه هم یک مجموعه رادیویی از شبکه رادیویی البیان داعش پخش شده بود که در آن بچه‌ها نمایش‌نامه‌ای سراسر ایدئولوژیک را اجرا می‌کردند.

Image caption برنامه آموزش الفبای داعش. برای مصور کردن حروف از تصویر تجهیزات نظامی استفاده می‌کند

در یکی از بخش‌های برنامه دو برادر در مورد زندگی در "سرزمین خلافت" حرف می‌زدند، از محاسن نظام آموزشی داعش، و این‌که چقدر دوست دارند وقتی بزرگ شدند مثل سربازان داعش بشوند.

یک‌ جای برنامه یکی از پسربچه‌ها گفت از حمله هوایی نیروهای تحت رهبری آمریکا می‌ترسد. پسربچه دیگر به او اطمینان داد که زندگی در "خلافت" داعش به‌مراتب بهتر از "تحقیر و سختی کشیدن" در جاهای دیگر است.

  • 'آموزش'

رسانه‌های داعش مدام از نظام آموزشی در "خلافت" می‌گویند، بچه‌ها را نشان می‌دهند که سر کلاس درس نشسته‌اند یا تعلیم مذهبی می‌بینند.

نوامبر ۲۰۱۵، داعش کتاب‌های درسی تازه‌‌ای منتشر کرد (آنلاین) که از این به بعد باید در قلمرو این گروه استفاده شوند.

جالب اینکه زبان انگلیسی هم جزو درس‌هایی است که بچه‌ها باید از دوره ابتدایی بخوانند – از روی کتاب‌هایی پر از عکس تفنگ و اسلحه.

  • 'بچه‌شیرهای خلافت'

دولت خودخوانده اسلامی در بخش‌های مختلف کارزار تبلیغاتی‌اش از کودکان استفاده می‌کند، عمدتا برای اینکه نشان دهد "خلافت" همانا جامعه آرمانی است که نیاز تک‌تک شهروندان را پاسخ می‌گوید.

به عنوان نمونه، داعشی‌ها اعلام کرده‌اند در قلمروشان خدمات درمانی پیشرفته برای کودکان ارایه می‌شود – و البته همزمان از متخصصان دعوت کرده‌اند به "خلافت" مهاجرت کنند.

در بسیاری ویدئوهای تبلیغاتی، نیروهای خارجی را با بچه‌هاشان می‌بینیم که ظاهرا دلیل مهاجرت پدر و مادرها به سرزمین‌های تحت کنترل داعش‌اند. یا تصویرهایی می‌بینیم از نونهالان در زمین‌های بازی، بهره‌مند از آسایش و امکاناتی که دولت خودخوانده اسلامی فراهم کرده.

ماه گذشته (می) داعشی‌ها فیلمی از چندین کودک منتشر کردند که ادعا می‌شد اهل مالزی و اندونزی‌اند. طی مراسمی گذرنامه کودکان را سوزاندند، یعنی این کودکان اهل اینجا هستند و اینجا ماندگارند.

در صحنه‌ای دیگر، همان کودکان – "بچه‌شیرهای خلافت" – در حال تعلیم مذهبی و آموزش نظامی دیده می‌شدند.

  • ستایش مرگ
Image caption داعش برای اصلاح نظامی آموزشی در مناطق تحت کنترلش، کتاب‌های درسی جدید آماده کرده و روی اینترنت گذاشته است

داعش همواره بر آموزش نظامی کودکان تأکید داشته، و این نکته در محصولات رسانه‌ایش هم به چشم می‌خورد، از جمله هنگامی که سربازان خردسالش را در حال آدم‌کشی به نمایش می‌گذارد.

ماه فوریه ویدئویی منتشر شد که در آن به نظر می‌رسد یک پسربچه چهار ساله – که گفته می‌شود پسر یک زن مسلمان‌شده بریتانیایی است که سال ۲۰۱۳ به سوریه رفته – بمبی را از راه دور منفجر می‌کند. سه نفر در انفجار کشته می‌شوند.

داعشی‌ها همچنین بارها تصاویری از نوجوان‌هایی که عملیات انتحاری انجام داده‌اند پخش کرده‌اند، و از این نوجوان‌ها با عنوان "شهید" تجلیل کرده‌اند.

اوایل امسال فیلمی پخش شد که در آن پدری از آموزش پسرش می‌گفت و تربیت او به عنوان یک بمب‌گذار انتحاری را تأیید می‌کرد.

ستایش مرگ را در برخی ویدئوهای داعش که به شکل بازی‌های کامپیوتری طراحی می‌شود نیز می‌توان دید. هدف این ویدئوها مشخصا جذب پسربچه‌ها و مردان جوان است.

دست‌آخر اینکه بهره‌برداری تبلیغاتی از کودکان یک خاصیت دیگر هم برای داعش دارد: غربی‌ها را خشمگین می‌کند و پوشش رسانه‌ای دولت خودخوانده اسلامی را تضمین.