اردوغان پیشنهاد همه‌پرسی در ترکیه به سبک بریتانیا را مطرح کرد

حق نشر عکس AFP

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفته است که ترکیه هم می‌تواند در یک همه پرسی به سبک بریتانیا برگزار کند و از مردم بپرسد که آیا می‌خواهند مذاکرات برای پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا ادامه پیدا کند یا نه.

آقای اردوغان روز چهارشنبه ۲۲ ژوئن در یک سخنرانی در استانبول گفت: "ما می‌توانیم از مردم سوال کنیم درست مثل آنچه که بریتانیایی‌ها انجام می‌هند."

رای دهندگان بریتانیایی امروز پنج‌شنبه با شرکت در یک همه‌پرسی درباره ادامه عضویت یا ترک اتحادیه اروپا تصمیم‌گیری می‌کنند.

رئیس‌جمهور ترکیه پیش از این همواره عضویت در اتحادیه اروپا را به عنوان یکی از اهداف استراتژیک ترکیه مطرح می‌کرد. این اولین بار است که او پیشنهاد برگزاری همه‌پرسی برای ادامه روند پیوستن این کشور به اتحادیه را مطرح می‌کند.

آقای اردوغان در سخنرانی‌ استانبول گفت: "ما خواهیم پرسید 'مذاکرات با اتحادیه اروپا را ادامه دهیم یا متوقف کنیم؟' اگر مردم موافق بودند آن وقت می‌توانیم کارمان را ادامه دهیم."

ترکیه از سال‌ها پیش در حال مذاکره برای پیوستن به اتحادیه اروپا است اما این روند با موانع زیادی روبرو شده است.

حدود سه ماه پیش ترکیه و اتحادیه اروپا به توافقی مهم رسیدند که انتظار می‌رفت تنش‌های میان دو طرف را کاهش دهد و باعث از سر گرفتن روند مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه شود.

اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاد. اتحادیه اروپا اعلام کرد تا زمانی که ترکیه قوانین ضدتروریستی خود را تغییر ندهد نمی‌تواند خواست این کشور برای شرایط سفر بدون ویزای شهروندانش به اتحادیه را فراهم کند.

+ بیشتر بخوانید: سایه تردید بر توافق اتحادیه اروپا با ترکیه

آقای اردوغان در سخنرانی دیروز خود خطاب به اتحادیه اروپا گفت: "شما به تعهدتان پایبند نبودید. این روی زشت شما است. وقتی اردوغان روی زشت شما را آشکار می‌کند، عصبانی می‌شوید."

رئیس جمهور ترکیه گفت ۵۳ سال پیش به این کشور قول عضویت در اروپا داده شده اما هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است.