مقامات امنیتی عربستان سعودی یک مرد شیعه 'فراری' را کشتند

حق نشر عکس f

مقامات عربستان سعودی می‎گویند که در پی یورش نیروهای امنیتی به شهر عوامیه در منطقه شیعه نشین قطیف، یک شهروند شیعه را که تحت تعقیب بوده است کشته‌اند.

سخنگوی وزارت کشور عربستان سعودی گفت که این فرد به نام عبدالرحیم الفرج به ظن قتل نیروهای امنیتی تحت تعقیب بوده است.

در بیانیه وزارت کشور عربستان آمده است که پلیس چهارشنبه شب هنگام یورش، هدف گلوله قرار گرفت و در پاسخ آتش گشود.

طبق گزارش‎ها آقای فرج پنجمین عضو خانواده‌اش بوده که از زمان شروع تظاهرات شیعیان در ۲۰۱۱ علیه خاندان سلطنتی سنی، تاکنون کشته شده است.

سخنگوی وزارت کشور عربستانبه خبرگزاری رسمی این کشور گفت که در طی عملیاتی در شرق این کشور "پلیس از سوی افراد ناشناس مورد حمله قرار گرفت و باید به این حمله پاسخی داده می‌شد. در این تیراندازی به هیچ یک از شهروندان و ماموران امنیتی آسیبی وارد نشد."

او در ادامه گفته که کمی بعد نیروهای امنیتی از انتقال شخصی که به ضرب گلوله کشته شده بود، به یکی از مراکز بهداشتی عوامیه مطلع شدند.

Image caption عوامیه زادگاه شیخ نمر است که در اوج اعتراضات عربی بازداشت و چندی بعد اعدام شد

بعد از تحقیق و تشخیص هویت معلوم شد که فرد کشته شده "متهم فراری عبدالرحیم الفرج است که همراه با برادرش، مجید مظنون به دست داشتن در جرایم تروریستی و به قتل رساندن تعدادی از نیروهای امنیتی هستند."

نیروهای امنیتی به تحقیقات خود برای شناسایی تیراندازان و ردیابی متهمان دیگر و از جمله مجید الفرج ادامه می‌دهند.

عوامیه زادگاه نمر باقر النمر، مشهور به شیخ نمر است که حدود چهار سال پیش و در اوج اعتراضات "بهار عربی" در عربستان سعودی زخمی و بازداشت شد. پیگرد قضایی شیخ نمر با اجرای حکم اعدام او پایان گرفت.

شیخ نمر منتقد سیاست‌های عربستان سعودی در منطقه بود و از جمله به شدت از نیروهای سعودی به دلیل مشارکت در سرکوب معترضان شیعه در بحرین انتقاد می‌کرد.

اعدام او از سوی بعضی از کشورهای جهان و منطقه، و به خصوص از طرف مقامات ایران محکوم شد.