پاپ فرانسیس بار دیگر کشتار ارامنه در دوران حکومت عثمانی را 'نسل کشی'خواند

حق نشر عکس AP
Image caption کلیسای حواری ارمنی از قرن چهارم از کلیسای کاتولیک جدا شد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در آغاز سفر سه روزه به ارمنستان، کشتار ارامنه در دوران حکومت عثمانی را بار دیگر 'نسل کشی'خوانده است.

پاپ فرانسیس برای شرکت در مراسم یادبود این کشتار به ایروان، پایتخت ارمنستان سفر کرده است.

او در حضور سرژ سرکیسیان، رئیس‌جمهوری ارمنستان و هیات‌های دیپلماتیک حاضر گفت "نسل کشی" "آغاز موج غم انگیزی از فجایع بزرگ قرن گذشته" بود. به نظر می‌رسد رهبر کاتولیک‌های جهان خود کلمه "نسل‌کشی" را به متن سخنان خود افزوده بود.

سال گذشته پاپ کشتار ارامنه را نسل کشی خواند که خشم دیپلمات های ترکیه را بر انگیخت و وزارت خارجه ترکیه در واکنش به اظهارات پاپ، سفیر واتیکان در آنکارا را احضار کرد.

پیشتر برخی تحلیلگران احتمال می‌دادند که ممکن است پاپ فرانسیس از بیم به خطر انداختن موقعیت مسیحیان در ترکیه و آوارگان مسیحی که از سوریه و عراق وارد ترکیه شده اند، از واژه "نسل‌کشی" استفاده نکند.

پاپ فرانسیس امروز ۲۴ ژوئن، ۴ تیر برای انجام یک سفر سه روزه وارد ایروان، پایتخت ارمنستان شد.

قرار است او در جریان این سفر از بنای یادبود قربانیان کشتار ارامنه در دوران حکومت عثمانی در زمان جنگ جهانی اول دیدار کند.

ارمنستان می‌گوید حدود یک و نیم میلیون نفر از مردم این کشور توسط نیروهای عثمانی در جریان جنگ جهانی اول کشته شدند.

این در حالی است که ترکیه وقوع نسل کشی و کشتار برنامه‌ریزی شده صدها هزار ارمنی در زمان تجزیه امپراطوری عثمانی را رد کرده و شمار کشته‌ها را کمتر از این میزان می‌داند. ترکیه می‌گوید در جریان جنگ جهانی اول، نیروهایی از هر دو طرف درگیری کشته شده‌اند.

چندین کشور اروپایی این کشتار را به عنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخته‌اند. هر چند که ایتالیا و آمریکا رسما از به کارگیری این لفظ خودداری کرده‌اند.

اخیرا آلمان کشتار یک قرن پیش ارمنی‌ها در ترکیه عثمانی را "نسل‌کشی" دانست که در پی آن ترکیه سفیرش را از آلمان فراخواند.

ملاقات با جامعه اقلیت کاتولیک های ارمنستان بخشی از سفر پاپ فرانسیس را تشکیل می‌دهد.

ارمنستان نخستین کشوری است که مسیحیت را به عنوان دین رسمی انتخاب کرده و کلیسای حواری ارمنی از قرن چهارم از کلیسای کاتولیک جدا شده است.

در جریان این سفر رهبر کاتولیک‌های جهان همچنین دو کبوتر سفید را به سوی کوه آرارات، که گفته می‌شود کشتی نوح در آن جا است، آزاد می‌کند.

مطالب مرتبط