استقبال دونالد ترامپ از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

حق نشر عکس Getty

دونالد ترامپ، نامزد تقریبا محرز حزب جمهوریخواه در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا از رای مردم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا استقبال کرده است. وی گفته است مردم بریتانیا با رای دادن برای خروج از اتحادیه اروپا "کشور خود را پس گرفته‌اند."

آقای ترامپ این سخنان را در زمین گلف خود در اسکاتلند بیان کرد. آقای ترامپ زمین گلف تورنبری را در سال ۲۰۱۴ خرید و نام آن را به ترامپ تورنبری تغییر داد.

زمانی که آقای ترامپ به زمین گلف خود رسید با اعتراض افرادی که او را به "نژادپرستی و تعصب" متهمی می‌کردند رو به رو شد.

وقتی از آقای ترامپ درباره نتیجه همه‌پرسی بریتانیا سوال شد که ۵۲ درصد از رای‌دهندگان به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دادند، او پاسخ داد:

"من فکر می‌کنم عالی است که این اتفاق افتاد. این رای شگفت‌انگیز، بسیار تاریخی است."

به گفته او مردم در سراسر جهان از وضع مرزها و مهاجرت خشمگین هستند: "آن‌ها از بسیار چیزها در بریتانیا، ایالات متحده و بسیار جاهای دیگر خشمگین هستند. این آخرین مورد نخواهد بود."

حق نشر عکس Reuters

به گفته آقای ترامپ "این چیزی است که در ایالات متحده آمریکا هم دارد اتفاق می‌افتد."

نامزد حزب جمهوری‌خواه امریکا برای ریاست جمهوری پیشتر خواستار ممنوعیت مهاجرت مسلمانان به آمریکا شده و وعده کرده بود در صورتی‌ که به ریاست جمهوری آمریکا برسد مساجد را زیر نظر خواهد گرفت.

این باعث شد بیشتر از ١٨۵ هزار نفر از شهروندان بریتانیا با امضای توماری خواهان ممنوعیت ورود دونالد ترامپ به این کشور شوند. این باعث بحث در پارلمان بریتانیا شد اما در مورد آن رای‌گیری نشد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا سخنان آثای ترامپ را در باره ممنوعیت مهاجرت مسلمانان به آمریکا "تفرقه‌انگیز، ناسودمند و صرفا اشتباه" توصیف کرد.

اوایل این هفته دو نفر از افراد محلی بر فراز ساختمان‌های نزدیک به یک زمین گلف دیگر متعلق به آقای ترامپ در اسکاتلند پرچم مکزیک را بر افراشتند.

آن‌ها گفتند این کار را به نشان همبستگی با مردم مکزیک انجام داده‌اند. آقای ترامپ گفته بود مکزیکی‌ها متجاوز و دلال مواد مخدر به آمریکا صادر می‌کنند و برای جلوگیری از مهاجرت انها از مکزیک به آمریکا در مرز دو کشور دیوار خواهد ساخت.

مطالب مرتبط