وزیر امور خارجه آلمان از بریتانیا خواست روند خروج از اتحادیه اروپا را آغاز کند

حق نشر عکس AFP

فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان درخواست مقام‌های اروپایی از بریتانیا برای آغاز فوری روند خروج از اتحادیه اروپا را تکرار کرده است.

آقای اشتاین مایر که پس از نشست شش عضو موسس اتحادیه اروپا سخن می‌گفت، با احترام به تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا گفت که حواس رهبران اروپایی به آینده این اتحادیه باشد.

وزیر امور خارجه آلمان گفته است سیاستمداران اروپایی باید به انتظارات مردم توجه کنند.

وزیران امور خارجه آلمان، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، لوکرامبورگ و هلند امروز در برلین، پایتخت آلمان برای نشان دادن واکنش نسبت به نتایج همه‌پرسی در بریتانیا برای خروج از این اتحادیه دیدار و در باره روند خروج بریتانیا و مراحل آن گفت‌و‌گو کردند.

وزیر امور خارجه آلمان گفته است سیاستمداران اروپایی باید نه تنها به انتظارات دولت‌های اروپایی بلکه به انتظارات مردم هم توجه کنند.

او گفته است در چنین مواقعی باید از تصمیم‌گیری‌های آنی خودداری کرد و نباید در این شرایط اسیر احساسات یا دچار رخوت شد.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا هم گفته است که خواهان آغاز سریع مذاکرات خروج بریتانیا است. او گفته است نمی‌خواهد برای آغاز چنین روندی ماه‌ها برای انتخاب نخست‌وزیر جدید بریتانیا صبر کند.

حق نشر عکس AFP

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا روز گذشته اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گیری می‌کند و قرار است پیش از پاییز، نخست‌وزیر جدید این کشور انتخاب شود.

وزیران خارجه شش کشور یاد شده همچنین قرار است در باره راه‌های جلوگیری از خروج احتمالی سایر کشورها از این اتحادیه مذاکره کنند.

شماری از احزاب ملی‌گرا و پوپولیست در این اتحادیه از رای همه‌پرسی بریتانیا استقبال کرده و گفته‌اند چنین روندی را در کشورهای خود دنبال خواهند کرد.

در همین حال موسسه رده بندی اعتباری مودی، پیش‌بینی اعتباری اقتصاد بریتانیا را به دلیل تاثیر نتایج همه‌پرسی بر اقتصاد این کشور کاهش داده است.

یرون دایسلبلوم، رئیس یوروگروپ، (گروه وزیران دارایی حوزه یورو) هم گفته است که شماری از موسسات مالی ممکن است از لندن به شهرهایی در اتحادیه اروپا نقل مکان کنند. او گفته است بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا دسترسی محدودی به بازار مشترک خواهد داشت.

شماری از اقتصاددانان گفته‌اند که این احتمال وجود دارد که بریتانیا بار دیگر دچار رکود اقتصادی شود اما برخی سرمایه‌گذاران گفته‌اند نتایج همه‌پرسی، موقعیت‌های جدیدی را برای سرمایه‌گذاری فراهم می‌کند.

مطالب مرتبط