خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا؛ 'نه نفر از اعضای دولت سایه حزب کارگر استعفا کردند'

حق نشر عکس AFP
Image caption پس از همه‌پرسی منجر به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا آقای کوربین برای کناره‌گیری از رهبری حزب کارگر تحت فشار است

نه نفر از اعضای "کابینه سایه" حزب کارگر در تلاش برای مجبور کردن جرمی کوربین، رهبر حزب به کناره‌گیری از قدرت، از سمت‌های خود استعفا کرده‌اند.

این تحول پس از آن صورت گرفت که آقای کوربین، مسئول سیاست خارجی در "کابینه سایه" را برکنار کرد.

گزارش شده که هیلاری بن، مسئول برکنار شده سیاست خارجی حزب کارگر سایر نمایندگان را برای دادن رأی عدم اعتماد به آقای کوربین ترغیب می‌کرده‌ و در صدد جلب حمایت اعضای کابینه سایه برای فشار بر آقای کوربین بوده است.

آقای بن به بی‌بی‌سی گفته است که آقای کوربین "مرد خوب و محترمی است اما رهبر خوبی نیست."

گروهی از سیاستمداران حزب کارگر به شدت نسبت به عملکرد آقای کوربین در جریان کارزار تبلیغاتی رفراندوم عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا معترض هستند و او را به کم کاری و بی کفایتی متهم می کنند.

این در حالی است که جان مک دانل، وزیر دارایی در کابینه سایه حزب کارگر بر ادامه کار آقای کوربین تاکید کرده است.

حزب کارگر طرفدار ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بود، اما نتوانست طرفداران خود را به ویژه در طبقه کارگر متقاعد کند.

آقای کوربین در گذشته از منتقدان سرسخت اتحادیه اروپا محسوب می شد، اما در رفراندوم اخیر از ماندن در اتحادیه دفاع کرد. منتقدان او می گویند که طرفداری او از این موضع صمیمانه و قلبی نبوده است.

در بریتانیا و برخی نظام‌های پارلمانی دیگر، احزاب مخالف با تشکیل یک دولت سایه، وزرا و مسئولان دولت احتمالی خود را منصوب می‌کنند تا ضمن زیر نظر قرار دادن عملکرد حزب حاکم، همواره برای به دست گرفتن قدرت آمده باشد.