اختلاف نظر کشورهای اروپایی و بریتانیا بر سر زمان مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

حق نشر عکس AFP
Image caption فرانسوا اولاند رییس‌جمهور فرانسه (راست) آنگلا مرکل صدراعظم آلمان (وسط) و ماتئو رنتسی نخست‌وزیر ایتالیا

رهبران آلمان، فرانسه و ایتالیا امروز تاکید کردند که تا زمانی که بریتانیا ماده پنجاه پیمان لیسبون را برای خروج از اتحادیه اروپا فعال نکند حاضر به گفتگوهای غیر رسمی در این باره با بریتانیا نیستند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان امروز در برلین میزبان فرانسوا اولاند رییس‌جمهور فرانسه و ماتئو رنتسی نخست‌وزیر ایتالیا بود.

این نشست برای بررسی تبعات همه‌پرسی‌ای بود که روز پنج‌شنبه در بریتانیا انجام شد و ۵۲ درصد رای‌دهندگان به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دادند.

رهبران سه کشور در پایان این نشست بر "تحرک تازه‌" برای تقویت اتحادیه اروپا تاکید کردند.

خانم مرکل در کنفرانس خبری مشترک با دو رهبر دیگر در پایان این نشست گفت: "ما همگی توافق داریم که ماده پنجاه پیمان اروپا کاملا روشن است، کشوری که می‌خواهد اتحادیه اروپا را ترک کند، باید این موضوع را به اطلاع شورای اروپا برساند."

"تا چنین اتفاقی نیفتد هیچ اقدام دیگر نمی‌تواند صورت بگیرد. فقط پس از آن است که شورای اروپا می‌تواند دستورالعملی را تدوین کند و مذاکرات خروج بر اساس آن شکل بگیرد."

"این به آن معنا است، و ما همه در این باره با هم توافق داریم، که نه گفتگوی رسمی و نه مذاکره غیر رسمی تا زمانی که شورای اروپا درخواست بریتانیا را برای خروج دریافت نکند انجام نخواهد شد."

فرانسوا اولاند و ماتئو رنتسی هم تاکید کردند که روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در اسرع وقت باید انجام شود و این اتحادیه بر چالش‌هایی که پیش روی ۲۷ کشور عضو قرار دارد متمرکز شود.

پیش از این هم رهبران اتحادیه اروپا از بریتانیا خواسته بودند فورا مذاکرات خروج را آغاز کند، چرا که تعلل به بی‌اطمینانی موجود دامن می‌زند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا

در همین حال دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا امروز به رهبران اروپایی هشدار داد که این کشور برای بیرون آمدن از اتحادیه اروپا عجله نخواهد کرد.

آقای کامرون در نخستین نطق خود در پارلمان پس از اعلام استعفایش بعد از همه‌پرسی، دوباره تاکید کرد جانشین او باید در باره نحوه خروج از اتحادیه اروپا و نوع رابطه بریتانیا با این اتحادیه تصمیم بگیرد. او همچنین گفت بریتانیا سعی خواهد محکم‌ترین رابطه اقتصادی ممکن را با اتحادیه اروپا برقرار کند.

پس از اعلام نتیجه همه‌پرسی، دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا که طرفدار ماندن در اتحادیه اروپا بود اعلام کرد در ماه اکتبر (حدود سه ماه دیگر) کناره‌گیری خواهد کرد تا نخست‌وزیر جدید ماده پنجاه پیمان لیسبون را فعال و روند خروج بریتانیا را از اتحادیه اروپا آغاز کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption بریتانیا، آلمان، فرانسه و ایتالیا بزرگترین اقتصادهای اتحادیه اروپا هستند

رای به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باعث بی‌ثباتی بازارهای اقتصادی در بریتانیا شده است، پوند واحد پول بریتانیا به ضعیف‌ترین وضعیت در قبال دلار در ۳۱ سال اخیر رسید و برخی تبادلات مالی و تجاری فعلا متوقف شده است.

با اینکه جورج آزبورن وزیر دارایی بریتانیا امروز سعی کرد بازار را آرام کند و گفت بریتانیا آماده است تا از "موضع قدرت" به استقبال آینده برود و نیازی هم به بودجه اضظراری نخواهد داشت این سخنان نتوانست آرامش را به بازار بازگرداند.

سهام خطوط هوایی، بانک‌ها و مسکن‌سازان بیشترین سقوط را پس از اعلام نتیجه همه‌پرسی داشته است.