دو سازمان حقوق بشری خواهان تعلیق عضویت عربستان در شورای حقوق بشر شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption سازمان ملل متحد می‌گوید هزاران غیرنظامی یمنی، از جمله صدها کودک، در عملیات ائتلاف سعودی کشته شده‌اند

سازمان‌های حقوق بشری از مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواسته‌اند تا عضویت عربستان سعودی در شورای حقوق بشر را به حالت تعلیق در آورد.

سازمان دیدبان حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ مشترکی گفته‌اند "تا زمانی که ائتلاف به رهبری عربستان، کشتار غیرنظامیان در یمن را متوقف نکرده، عربستان سعودی نباید در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد حضور داشته باشد."

در صورت رای مساعد دو سوم کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد، عضویت هر عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌تواند در صورت تخلفات حقوق بشری، به حالت تعلیق در آید.

دیدبان حقوق بشر و عفو بین‌الملل گفته‌اند که مستندات ۶۹ مورد حمله هوایی غیر قانونی در یمن را که منجر به کشته شدن حداقل ۹۱۴ شهروند غیرنظامی، تخریب خانه‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس و مساجد شده، تهیه کرده‌اند. این دو سازمان حقوق بشری گفته‌اند شماری از این عملیات، معادل جنایت جنگی است.

حق نشر عکس Reuters

خبرگزاری رویترز می‌گوید نمایندگی عربستان سعودی در سازمان ملل متحد در این باره اظهارنظری نکرده است.

ائتلاف به رهبری عربستان از مارس ۲۰۱۵ و به دنبال پیشروی نیروهای حوثی و متحدانشان به یاری عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری فراری یمن شتافتند. عملیات این نیروها منجر به کشته شدن شمار زیادی از شهروندان غیر نظامی یمن شده و بارها از سوی سازمان‌های حقوق بشری و سازمان ملل متحد مورد انتقاد قرار گرفته است.

عربستان سعودی از دو سال پیش عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بوده و امسال سال سوم و آخر این عضویت است.

سازمان ملل متحد اخیرا ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را به فهرست سیاه مسببان مرگ صدها کودک در یمن افزود اما به دنبال واکنش شدید عربستان سعودی، این سازمان نام این ائتلاف را به طور موقت از این فهرست خارج کرد.

مطالب مرتبط