بریتانیا برای اولین بار در ۴ دهه گذشته در نشست سران اتحادیه اروپا شرکت نمی‌کند

حق نشر عکس EPA

نخست‌وزیر بریتانیا برای اولین بار در چهل سال گذشته از حضور در نشست سران اتحادیه اروپا باز داشته شده است.

دیوید کامرون امروز هنگامی که سران ۲۷ کشور اتحادیه اروپا به طور غیر رسمی در باره رای همه‌پرسی هفته پیش برای خروج بریتانیا از این اتحادیه مذاکره کنند، حضور نخواهد داشت.

کشورهای اروپایی از بریتانیا خواسته‌اند تا بدون تاخیر، روند خروج خود را آغاز کند.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا گفته است بریتانیا باید پس از انتخاب نخست‌وزیر جدید بدون تاخیر مکانیزم خروج از اتحادیه اروپا را اجرایی کند.

دیوید کامرون که برای ماندن در اتحادیه اروپا تلاش می‌کرد، پس از شکست در همه‌پرسی گفت که از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

قرار است حزب محافظه‌‎کار بریتانیا که در مجلس این کشور اکثریت کرسی‌ها را در اختیار دارد، برای انتخاب رهبر و نخست‌وزیر جدید کشور رای‌گیری کند.

از بوریس جانسون، شهردار سابق لندن که برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تلاش می‌کرد و ترزا می، وزیر کشور که هوادار باقی ماندن در اتحادیه بود به عنوان دو کاندیدای جدی این سمت یاد می‌شود.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا هم روز گذشته از نمایندگان این حزب رای عدم اعتماد گرفت. در صورتی که رهبری او بر حزب امروز به چالش گرفته شود، این حزب هم باید برای تعیین رهبر جدید، انتخابات برگزار کند.

در همین حال نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند امروز در بروکسل با رهبران سیاسی کمیسیون اروپا دیدار خواهد کرد.

مردم اسکاتلند در همه‌پرسی هفته پیش رای به باقی ماندن در اتحادیه اروپا دادند و خانم استورجن به دنبال آن است تا راهی برای ادامه این حضور بیابد.

خانم استورجن گفته است که می‌خواهد اسکاتلند را در اتحادیه اروپا نگه دارد و برای این کار ممکن است یک همه‌پرسی جدید برای استقلال از بریتانیا برگزار کند.

مطالب مرتبط