آیا پوتین دوست دارد بریتانیا اتحادیه اروپا را ترک کند؟

حق نشر عکس Getty
Image caption بعید نیست که استعفای آقای کامرون خیال آقای پوتین را راحت کرده باشد

پیش از برگزاری همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، روسیه هم به عنوان بخشی از قضیه مورد بحث قرار گرفت.

اردوگاه حامیان ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا مدعی شد که روسیه طرفدار خروج بریتانیا از این اتحادیه است، چون این امر به ضعیف شدن اتحادیه اروپا می‌‌انجامد. دیوید کامرون گفته بود که اگر بریتانیا اتحادیه اروپا را ترک کند "پوتین احتمالا خوشحال می‌‌شود."

اما آیا واقعا اینگونه است و رهبر کرملین دوست دارد بریتانیا اتحادیه اروپا را ترک کند؟

حداقل در ملا عام که این رضایت را نشان نداده است.

پوتین جمعه گذشته در جمع خبرنگاران گفت که نتیجه این همه‌پرسی عواقب "مثبت و منفی‌"‌ در پی‌ خواهد داشت و از جمله عواقب منفی‌ آن به "تاثیرات نگران‌کننده بر بازارهای مالی‌" اشاره کرد.

اما "عواقب مثبت" این قضیه چیست و روسیه از خروج بریتانیا چه سودی می‌‌برد؟

  • هیچ‌جا مثل خانه آدم و هیچ رئیس‌جمهوری مثل پوتین نمی‌‌شود
حق نشر عکس AFP
Image caption حزب حاکم روسیه برای به تصویر کشیدن حس اتحاد ملی دست به برگزاری تجمع می‌زند

روابط اقتصادی بین بریتانیا و باقی‌ اتحادیه اروپا در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است. در آینده چه خواهد شد؟ آیا بریتانیا تجزیه می‌شود؟ آیا سایر کشور‌های اروپا بریتانیا را برای خروج تحت فشار قرار خواهند داد؟

در هفته‌های آینده باید منتظر بود که رسانه‌های روسیه شرایط نامعلوم و دگرگون‌شده دنیا در فضای پسا رفراندوم را با روسیه به عنوان "کشوری باثبات" مقایسه کنند که "قدرتمندانه" توسط آقای پوتین هدایت می‌شود.

با نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی روسیه در سال جاری، تصاویری که رسانه‌ها از شرایط پسا رفراندوم ارائه می‌‌دهند می‌‌تواند به افزایش قدرت رئیس‌جمهور و حزبش "روسیه متحد" منجر شود. برای ارتقا جایگاه آنها در انتخابات بد نخواهد شد.

  • خرسندی از رنج رقیب

به خاطر دخالت‌های روسیه در اوکراین، اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه روسیه وضع کرد. حالا با خروج بریتانیا، اتحادیه اروپا شدیدا تحت فشار قرار خواهد گرفت و همانگونه که انتظار می‌‌رفت، خوشحالی‌ روسیه از آسیب دیدن رقیبش حسابی گل کرده است.

روز جمعه با سقوط ارزش پوند استرلینگ، مجری تلویزیون روسیه گفت: " شوخی‌ نیست! روبل روسیه دارد به پوند استرلینگ تبدیل می‌‌شود."

کنستانتین کساچوف، رئیس کمیته امور خارجه در سنای مجلس روسیه، در تلویزیون اظهار کرد: "با در نظر گرفتن مشکلاتی که در روابط با اتحادیه اروپا داریم، شاید وضعیت شوم اتحادیه اروپا برای خیلی‌ها لذت‌بخش باشد".

اما آقای کساچوف خود سعی‌ کرد تن به این میل ندهد و گفت که اتحادیه اروپا کماکان بزرگترین شریک تجاری روسیه باقی‌ خواهد ماند.

او هشدار داد: "متلاشی شدن اتحادیه اروپا، بر روابط تجاری ما نیز تاثیر منفی‌ خواهد گذاشت."

  • تحریم‌ها برداشته می‌‌شود؟

شهردار مسکو، سرگی سوبیانین، معتقد است خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به نفع روسیه خواهد بود.

حق نشر عکس
Image caption به علت نارضایتی‌ از تحریم‌های وضع شده، روسیه واردات بیشتر کالاهای خوراکی از اتحادیه اروپا را متوقف کرد

او در توییتر خود نوشت: "با خروج بریتانیا، دیگر کشوری در اتحادیه اروپا نخواهد ماند که برای تحریم کردن ما ذوق و شوق نشان دهد."

الکسی میوکین، تحلیلگر مسائل سیاسی، در روزنامه مسکو کوموسمولت نوشته است: "از میا‌‌ن تمامی دولت‌های اتحادیه اروپا، بریتانیا تندتر از همه با روسیه رفتار کرده است. همواره منتقد ما بوده است و تلاش کرده از لحاظ مالی‌، سیاسی و اقتصادی به ما ضربه بزند. خروج بریتانیا باعث می‌‌شود اتحادیه اروپا رویکرد دوستانه‌تری نسبت به روسیه داشته باشد."

هرچند این ادعا شاید کمی‌ بلندپروازانه باشد. چون علاوه بر بریتانیا، لهستان، سوئد و کشورهای حوزه دریای بالتیک هم رویکرد سختگیرانه‌ای نسبت به روسیه داشته‌اند.

  • نخست وزیربعدی بریتانیا حامی‌ روسیه خواهد بود؟

در حال حاضر روابط دوستانه‌ای بین کرملین و دفتر نخست‌وزیری بریتانیا برقرار نیست. کامرون گفته پوتین از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا حمایت می‌‌کند و پوتین کامرون را متهم کرده که همه‌پرسی‌ اخیر را به هدف "باجگیری از اروپا" سازمان داده است.

در پی‌ استعفای دیوید کامرون، سخنگوی پوتین اظهار امیدواری کرده است که "در آینده ضرورت ایجاد روابط دوستانه بین بریتانیا و روسیه درک شود." به عبارت دیگر: "امیدوار باشیم که نخست‌وزیر بعدی بریتانیا ما را بیشتر دوست داشته باشد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption نایجل فاراژ - از حامیان اصلی‌ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا - سیاست این نهاد در قبال روسیه را محکوم کرده

حامیان اصلی‌ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا خواهان بهبود روابط با روسیه هستند. شش ماه پیش، بوریس جانسون خواستار همکاری بیشتر با روسیه در مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی در سوریه شده بود.

او در جمع‌بندی صحبت‌هایش گفته بود که "نباید تصور کرد که هر چیزی که به نفع پوتین است قطعا به ضرر غرب خواهد بود".

کرملین حتما این جمله را به خاطر سپرده است.

مطالب مرتبط