احتمالا داعش 'مسئول حمله به فرودگاه استانبول بوده است'

حق نشر عکس AFP
Image caption به بخش‌هایی از فرودگاه خسارت گسترده وارد آمده است

روز چهارشنبه، ٩ تیر (٢٩ ژوئیه) به نقل از نخست وزیر ترکیه گزارش شد که شواهد اولیه حاکی از آن است که مهاجمان به فرودگاه استانبول احتمالا از اعضای گروه دولت اسلامی - داعش - بوده‌اند. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

در این حمله ۴۱ نفر، از جمله دست کم یک شهروند ایران کشته و ده‌ها تن دیگر، از جمله پنج ایرانی زخمی شده‌اند.

شامگاه گذشته، سه مرد مسلح حاضران در سالن خروجی فرودگاه آتاتورک - فرودگاه اصلی استانبول - را به گلوله بستند و سپس به سوی سالن ورودی، در طبقه پائین فرودگاه رفتند و در حالیکه ماموران پلیس به سوی آنان تیراندازی می کردند، قبل از ورود به این سالن، در یک اقدام انتحاری، مواد منفجره همراه خود رامنفجر کردند.

فرودگاه استانبول از فرودگاه‌های پر رفت و آمد اروپا محسوب می‌شود و حمله روز گذشته خونین‌ترین حمله به یک فرودگاه اروپایی در سال‌های اخیر بوده است. هنوز هویت قربانیان این عملیات منتشر نشده اما حضور مسافران خارجی در میان آنان منتفی نیست. خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام امنتی ترکیه گزارش کرده که اکثر قربانیان این حمله شهروندان ترکیه بوده‌اند.

حسن قشقاوی، معاون پارلمانی و کنسولی وزارت خارجه ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است که طبق اطلاعات دریافتی از سرکنسولگری ایران در استانبول، تا کنون کشته شدن یک ایرانی و زخمی شدن پنج ایرانی دیگر در حمله شامگاه گذشته فرودگاه استانبول تایید شده است

پیش از این حمله، نقاط مختلف ترکیه از جمله در شهر استانبول هدف بمب‌گذاری بوده است. ترکیه یکی از اعضای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکاست و با توجه به اینکه در همسایگی عراق و سوریه قرار دارد، افراد داعش قادر به نفوذ به نقاط مختلف این کشور و دست زدن به عملیات مسلحانه بوده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption فعالیت فرودگاه استانبول در صبح روز چهارشنبه ادامه داشته است

به گفته کارشناسان، خصوصیات حمله به فرودگاه استانبول بی‌شباهت به حمله به فرودگاه بروکسل در ماه مارس نیست که در جریان آن، شانزده تن کشته و شماری زخمی شدند.

دولت ترکیه همچنین با شورش شبه‌نظامیان کرد نیز روبروست که عمدتا در مناطق جنوب شرق این کشور فعالیت دارند. در مواردی، شورشیان کرد مسئول اقدامات خرابکارانه در شهرهای ترکیه معرفی شده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، حمله شامگاه گذشته را وحشیانه توصیف کرده و گفته است که کشتار مردم در ماه رمضان نشان می‌دهد که عاملات چنین اقداماتی به هیچ دین و ارزشی پایبند نیستند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بعضی پروازها لغو شده یا با تاخیر صورت می‌گیرد

ایالات متحده ضمن ابراز تاسف عمیق از این حادثه، مراتب همبستگی خود را با ترکیه، به عنوان یکی از اعضای سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - اعلام داشته و بان‌کی مون، دبیرکل سازمان ملل، بر لزوم تعمیق اقدام هماهنگ بین‌المللی علیه تروریسم تاکید نهاده است.

در ایران، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نیز ضمن محکوم کردن حمله به فرودگاه استانبول، خواستار همکاری بین‌المللی برای مقابله با تروریسم شده است.

مقامات فرودگاه استانبول گفته‌اند که با وجود گستردگی عملیات شامگاه گذشته، از جمله خسارات شدیدی که به بخشی از فرودگاه وارد آمده، فعالیت فرودگاه متوقف نشده است هر چند برخی از پروازها لغو شده یا با تاخیر صورت می‌گیرد.

صبح چهارشنبه، سازمان هواپیمایی کشوری ایران اعلام کرد که به دلیل نگرانی از شرایط ایمنی، پروازهای شرکت های هواپیمایی ایران به مقصد استانبول لغو شده اما ساعاتی بعد، این سازمان اعلام کرد که شرکت‌های هواپیمایی با گرفتن آخرین وضعیت از نمایندگی خود و حصول اطمینان از سرویس‌دهی و رعایت اصول ایمنی و امنیت لازم در آن فرودگاه می‌توانند پروازهای خود را از سر گیرند.