وزیر اول اسکاتلند خواستار ادامه عضویت این بخش از بریتانیا در اتحادیه اروپا شد

حق نشر عکس PA
Image caption استورجن (راست) در دیدار با شولتز تمایل اسکاتلند به عضویت در اتحادیه اروپا را ابراز کرد

دولت محلی اسکاتلند در صدد یافتن راهی برای ادامه عضویت در اتحادیه اروپا پس از خروج بریتانیا از این اتحادیه است.

روز چهارشنبه، ٩ تیر (٢٩ ژوئن)، نیکولا استورجن، وزیر اول دولت محلی اسکاتلند به بروکسل سفر کرد تا در مورد امکان ادامه عضویت این منطقه در اتحادیه اروپا با آنان گفتگو کند. این سفر یک روز پس از دیدار دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، با رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا به منظور تشریح نتیجه همه‌پرسی هفته گذشته و اقدامات ناشی از آن صورت گرفته است.

در همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که هفته گذشته برگزار شد، حدود ٥٢ درصد از رای‌دهندگان در سراسر بریتانیا به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای دادند اما اسکاتلند از جمله معدود مناطقی بود که اکثریت قابل توجهی از رای‌دهندگان از ادامه عضویت در اروپا حمایت کردند.

در پی اعلام این نتیجه، خانم استورجن تاکید کرد که رعایت دموکراسی حکم می‌کند که به رای اکثریت مردم اسکاتلند اجترام گذاشته شود. وی احتمال برگزاری همه‌پرسی برای استقلال از بریتانیا و تشکیل کشور مستقل اسکاتلند را مطرح کرد تا کشور جدید بتواند عضو اتحادیه اروپا باقی بماند. او همچنین گفت که این احتمال را بررسی می‌کند که اسکاتلند، به عنوان یکی از مناطق خودگردان بریتانیا، به نحوی مانع از خروج این کشور از اتحادیه اروپا شود.

در سفر به بروکسل، خانم استورجن پس از ملاقات با مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا، گفت که "اسکاتلند مصمم است عضو اتحادیه اروپا باقی بماند." آقای شولتز نیز گفت که در این دیدار "گوش دادم و آموختم."

حق نشر عکس PA
Image caption تجمع طرفداران عضویت در اتحادیه اروپا در برابر پارلمان محلی اسکاتلند

قرار است خانم استورجن بعد از ظهر چهارشنبه با ژان - کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا - نهاد اجرایی این اتحادیه - دیدار و گفتگو کند. سخنگوی آقای یونکر گفت که این ملاقات پس از نشست بیست و هفت عضو اتحادیه اروپا برای بررسی نحوه واکنش نسبت به نتیجه همه‌پرسی بریتانیا صورت خواهد گرفت.

به گفته برخی ناظران، مقامات اتحادیه اروپا خواهند کوشید دیدار با خانم استورجن را بیش از اندازه مهم جلوه ندهند تا مقامات بریتانیایی آن را نشانه ترغیب اسکاتلند به کسب استقلال تعبیر نکنند. با توجه به اینکه برخی از کشورهای اتحادیه اروپا، به خصوص اسپانیا، با حرکت های استقلال‌طلبانه داخلی مواجه هستند، هر اقدام اتحادیه اروپا که باعث تقویت موضع جدایی‌طلبانه در اسکاتلند شود نارضایتی آنان را در پی خواهد آورد.

حق نشر عکس AFP
Image caption کامرون (وسط ردیف جلو) در ملاقات روز گذشته با رهبران کشورهای عضو اتحادیه نتیجه همه‌پرسی را شرح داد

اتحادیه اروپا نهادی متشکل از "کشورهای مستقل" است و مشخص نیست که خانم استورجن انتظار دارد پس از خروج بریتانیا، اتحادیه اروپا چه تمهیداتی برای ادامه عضویت اسکاتلند در نظر بگیرد.

کشور پادشاهی متحده، که اصطلاحا بریتانیا خوانده می شود، از جزیره بریتانیای کبیر شامل انگلستان، اسکاتلند و ویلز همراه با ایرلند شمالی، واقع در شمال جزیره ایرلند تشکیل شده است. پارلمان ملی و دولت مرکزی در لندن مستقر است و اسکاتلند، ویلز و ایرلند شمالی دارای پارلمان و دولت های محلی هستند که جنبه هایی از امور داخلی آنها را مستقل از دولت مرکزی اداره می کنند.

در سال ٢٠١٤، دولت محلی اسکاتلند که در دست حزب ملی‌گرای این منطقه است، همه‌پرسی جدایی از بریتانیا را برگزار کرد اما اکثر رای‌دهندگان اسکاتلندی با استقلال مخالفت کردند.