مایکل گوو و ترزا می نامزدی خود را برای جانشینی دیوید کامرون اعلام کردند

حق نشر عکس PA
Image caption ترزا می، وزیر کشور در راست. مایکل گوو، وزیر دادگستری در چپ

مایکل گوو، وزیر دادگستری بریتانیا اعلام کرده است که در رقابت برای رهبری حزب محافظه‌کار بریتانیا شرکت خواهد کرد. آقای گوو در جریان همه‌پرسی برای ادامه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا در کنار بوریس جانسون، شهردار سابق لندن، یکی از چهره‌های اصلی طرفدار خروج این کشور بود.

پیش از این انتظار می‌رفت که او از نامزدی آقای جانسون در رهبری حزب حمایت کند اما حال، به گفته تحلیل‌گران بی‎بی‎سی، ورود او به رقابت برای رهبری حزب نشان‌دهنده شکاف عمیق در صف حامیان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست.

آقای جانسون، دقایقی پیش اعلام کرد که برای رهبری حزب محافظه‌کار، و در نتیجه نخست وزیری بریتانیا، نامزد نمی‌شود.

آقای گوو گفت به این دلیل مایل به شرکت در رقابت برای رهبری است که به این نتیجه رسیده است که "بوریس توانایی رهبری و تشکیل حزبی که بتواند از پس وظایف پیش رو برآید را ندارد."

حق نشر عکس AFP
Image caption بوریس جانسون اعلام کرد که برای رهبری حزب محافظه‎کار نامزد نمی‌شود

ترزا می، وزیر کشور که موافق ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بود نیز برای رهبری حزب محافظه‌کار نامزد شده است. انتخاب رهبر حزب از میان این دو نامزد به اعضای حزب محافظه‌کار واگذار می‌شود.

نتیجه این رقابت روز ۹ سپتامبر، حدود دو ماه دیگر، اعلام خواهد شد.

رأی به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در همه‌پرسی هفته گذشته پیامدهای گسترده‌ای داشت.

دیوید کامرون ساعاتی پس از اینکه معلوم شد بریتانیایی‌ها به جدایی از اتحادیه اروپا رأی داده‌اند، اعلام کرد پیش از ماه اکتبر که کنفرانس سالانه حزب محافظه‌کار برگزار می‌شود، از رهبری این حزب و مقام نخست‌وزیری کنار خواهد رفت.

به این ترتیب رقابت برای پر کردن خلائی که در رهبری حزب محافظه‌کار بوجود آمده است آغاز شد.

مطالب مرتبط