نایجل فاراژ کیست؟

حق نشر عکس Reuters

نایجل فاراژ سنت‌گرایی که می‌خواست در مقابل نظام مستقر بایستد پس از رسیدن به آرزویش یعنی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، برای سومین بار از رهبری حزب استقلال بریتانیا (یوکیپ) استعفا کرد.

او که از هفده سال پیش نماینده بریتانیا در پارلمان اروپا است، یکی از منتقدان سرسخت این اتحادیه هم هست، و همواره با رفتار و گفتار خود در پارلمان اروپا، که گاه حاوی تمسخر و حمله به رهبران اتحادیه و پارلمان اروپا بود، نظرها را به خود جلب می‌کرد.

او که یکی از رهبران اصلی کارزار تبلیغاتی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود روز دوشنبه (۴ ژوئیه/۱۴ تیر) گفت وظیفه خود را انجام داده، حزبش در شرایط خوبی است و مثل سال گذشته پس از استعفا، نظرش عوض نخواهد شد.

او همچنین گفت حزب استقلال باید طرفداران و رای‌دهندگان حزب کارگر را به طرف خود بکشد.

حزب آقای فاراژ در انتخابات سراسری ۲۰۱۵، با جهشی ده درصدی بیش از سه میلیون رای آورد که برای این حزب موفقیت انتخاباتی بزرگی بود.

حق نشر عکس Getty

با اینکه حزب استقلال پس از دو حزب اصلی (محافظه‌کار و کارگر) سومین رای را داشت با این حال به دلیل قوانین انتخاباتی بریتانیا این حزب بیشتر از یک نماینده نتوانست به پارلمان بفرستد.

اما خود آقای فاراژ در رقابت برای نمایندگی پارلمان ناموفق ماند بنابر این از رهبری حزب استقلال استعفا کرد اما اعلام کرد که ممکن است در انتخابات داخلی حزب برای تعیین رهبر که تقریبا چهار ماه بعد برگزار می‌شد، شرکت کند.

اما کار به آنجا نرسید، سه روز بعد کمیته اجرایی ملی حزب استقلال با اکثریت قاطع آرا استعفای او را رد کرد و آقای فاراژ رهبر حزب ماند.

حق نشر عکس Getty

در انخابات میان‌دوره‌ای پارلمان که اواخر سال گذشته میلادی انجام شد، حزب استقلال موفقیت چندانی نداشت و در آن زمان برخی چهره‌های حزب صحبت از نوگرایی و "چهره‌" جدید برای رهبری حزب کردند.

اما پس از آنکه ۵۲ درصد مردم در همه‌پرسی به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دادند، آقای فاراژ، یکی از شناخته‌شده‌ترین و قدیمی‌ترین مخالفان اتحادیه اروپا، اکنون می‌تواند ماموریت خود را خاتمه یافته تلقی و پس از تقریبا یک دهه، در اوج، از رهبری حزب کناره‌گیری کند.

آقای فاراژ، یکی از جنجالی‌ترین سیاستمداران معاصر بریتانیا، ۵۲ سال پیش در کنت، دورترین نقطه جنوب شرقی انگلستان و در جوار لندن، به دنیا آمد.

آقای فاراژ پس از آنکه در کالجی غیرانتفاعی در دالیچ در جنوب لندن درس خواند، تصمیم گرفت به جای دانشگاه در سیتی (مرکز تجاری و مالی لندن) به عنوان واسطه معاملات مشغول کار شود.

تعیین‌کننده‌ترین لحظه در زندگی سیاسی او سال ۱۹۹۳ بود که سر جان میجر، نخست‌وزیر وقت پیمان ماستریخت (پیمانی که مبنای شکل‌گیری اتحادیه اروپا و یورو شد) را امضا کرد و به همین دلیل آقای فاراژ از حزب محافظه‌کار جدا شد.

او یکی از بنیانگذاران حزب استقلال بریتانیا است و در سال ۱۹۹۹ از حوزه انتخابی جنوب شرقی انگلیس به عنوان نماینده پارلمان اروپا انتخاب شد.

حق نشر عکس INS.Neil Hall
Image caption آقای فاراژ هم از سقوط هواپیما جان به در برده هم از سرطان

نایجل فاراژ در سال ۲۰۰۶ به رهبری حزب استقلال رسید. او در سال ۲۰۰۹ برای مدت کوتاهی از این سمت کناره‌گیری کرد تا تلاش خود را صرف انتخاب شدن به عنوان نماینده پارلمان بریتانیا کند.

در روز انتخابات هواپیمای او سقوط کرد، اما آقای فاراژ با اینکه مجروح شد جان سالم به در برد.

گره خوردن نام آقای فاراژ با حزب استقلال را شاید بهتر از هر کس لرد پیرسون، رهبر سابق این حزب توصیف کرده باشد. او پس از آنکه نایجل فاراژ در سال ۲۰۱۰ دوباره به رهبری حزب استقلال انتخاب شد گفت: "تاج حزب دوباره به صاحب اصلی‌اش رسید."

حق نشر عکس Getty

از آن زمان نایجل فاراژ شاهد دوره‌ای از موفقیت قابل ملاحظه بوده است: حزب استقلال در سال ۲۰۱۱ توانست ۷۹ کرسی در شوراهای شهر به دست آورد و در سال ۲۰۱۴ بزرگترین حزب بریتانیا در پارلمان اروپا شد.

برای بسیاری صراحت لهجه، ایستادن او در مقابل چهره‌های بانفوذ اتحادیه اروپا و نوشیدن لیوانی آبجو در میان هواداران، چهره از پیش طراحی شده سیاست روز را تلطیف می‌کرد.

اما منتقدان او در داخل حزب استقلال و نیز همکاران سابقش، او را به دیکتاتوری در رهبری حزب متهم می‌کردند و مخالفان سیاسی‌اش هم او را فردی "تفرقه افکن" می‌دانند.

با این حال هیچگاه به نظر نمی‌رسید آقای فاراژ وقعی به منتقدان و مخالفانشان بگذارد و همیشه همان بود که بود.