درگذشت رحیم مسلمانیان، ادیب تاجیک

حق نشر عکس
Image caption آقای مسلمانیان از محققان برجسته ادبیات کلاسیک فارسی بود

پرفسور رحیم مسلمانیان قبادیانی از چهره‌های سرشناس ادب و فرهنگ فارسی‌زبان که در دایره‌های فرهنگی تاجیکستان و ایران مقام و اعتبار ارزنده‌ای داشت، در اثر بیماری در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

پیکر او روز یکشنبه ۳ ژوئیه در گورستان سرآسیای شهر دوشنبه به خاک سپرده شد.

آقای مسلمانیان ۲۱ ژانویه سال ۱۹۳۶ میلادی در شهرستان قبادیان تاجیکستان به دنیا آمده بود. او در دانشگاه ملی تاجیکستان تحصیل کرد و در همین جا رساله‌های علمی نوشت و صاحب رطبه های بلند علمی شد.

یاد دارم هنوز در زمان دانشجویی رساله علمی استاد را با نام "سجع و سیر تاریخی آن در نثر فارسی تاجیکی" با محبت مطالعه می‌کردیم. این رساله شیوا و خوش آفریده دست به دست ما دانشجویان می‌گشت. دیرتر در آخر سالهای ۸۰ و اول سالهای ۹۰ سده گذشته استاد مسلمانیان به یک استاد ورزیده و به یکی از چهره‌های شناخته علم و فرهنگ کشور تبدیل شد.

استاد مسلمانیان یک شخصیت روشن و صاحب‌اندیشه بود. برابر آغاز مرحله نو روشنفکری و تغییرات ساختاری در اتحاد شوروی سابق در تشکیل و ایجاد سازمان مردمی "رستاخیز"، بعدتر در تشکیل حزب دموکرات تاجیکستان سهم ارزنده داشت و تا آخر عمر به این ‌اندیشه ها صادق بود.

در پی جنگ داخلی تاجیکستان، او سال ۱۹۹۴ به ایران مهاجرت کرد و تا سال ۲۰۰۸ در آن جا به سر برد. گفتنی است که سالهای زندگی استاد مسلمانیان در تهران پرمحصول ترین سالهای ایجادی و فعالیت کاری او بوده است. او در این مدت در تهران ۱۳ اثر علمی به نشر رسانده و دهها مقاله نوشته است.

در تألیف کتابهای انسیکلوپدی/دانش‌نامه‌ای بزرگ‌حجم دانشکده زبان و ادب فارسی شرکت کرده و ادیبان پارسی‌گوی حوزه آسیای مرکزی را به خوانندگان ایران و جهان معرفی کرده است.

استاد مسلمانیان در تهران در محله کوی نفت زندگی می‌کرد. هر باری به منزل زیستش می‌رفتیم، او را همچون یک فرد سرشار از محبت و صمیمیت در می‌یافتیم. از دیدن ما شاد و مسرور می‌شد و حتماً با غذای خانگی و چایی سبز ضیافتمان می‌کرد. مهم این بود که در هر نوبت و دیدار استاد از نوشته‌های جدیدش، از مقاله و کتابهایش صحبت می‌کرد و ما را با لحظه‌های نو فعالیت علمی‌اش آشنا می‌کرد.

از دانشمند ورزیده رحیم مسلمانیان ۳۷ عدد کتاب و رساله و بیش از ۱۰۰۸ مقاله علمی و نقد ادبی و سیاسی و اجتماعی باقی مانده است. پرفسور رحیم مسلمانیان قبادیانی از چهره‌های شناخته فرهنگ فارسی‌زبانان بود که هنگام در تهران زیستنش به بیماری جان‌فشان آلژیمر/آلزایمر مبتلا شد.

سال ۲۰۰۸ فرزندانش او را به دوشنبه آوردند. در دوشنبه، در محل گردش فرودگاه در همسایگی ما می‌زیست. متأسفانه، هر بار که به دیدنش می‌رفتیم، دیگر کسی را شناخته نمی‌توانست.