مشاور ارشد دولت سابق چین به حبس ابد محکوم شد

حق نشر عکس Reuters

لینگ جیهوا، مشاور سابق هو جینتائو، رئیس‌جمهوری پیشین چین، به جرم فساد به حبس ابد محکوم شد. او همچنین در مورد گردآوری اطلاعات محرمانه و سوء استفاده از قدرت مجرم شناخته شده است.

لینگ جیهوا، تا چند سال پیش در سمت خود به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهوری، یکی از بانفوذترین سیاستمداران چین بود، اما در سال ۲۰۱۲ پس از آن که گزارش شد پسرش در یک حادثه رانندگی با خودروی فراری‌اش کشته شده، تنزل مقام یافت.

اگرچه در آن زمان اخبار مربوط به این تصادف در رسانه های رسمی پوشش داده نشد، اما در همان زمان اعلام شد که دو زن جوان نیز در این خودرو بودند که یکی از آنها برهنه و دیگری نیمه پوشیده بوده است.

گفته می‎شود که آقای لینگ از نفوذ سیاسی خود استفاده کرده تا اخبار تصادف پسرش پوشش داده نشود.

او سال گذشته بازداشت و به دریافت رشوه و رفتار سوء جنسی متهم شد.

رسانه‌های دولتی چین در همان زمان گزارش کردند که آقای لینگ از حزب کمونیست چین هم اخراج شده است.

بازداشت و حبس آقای لینگ در ادامه برنامه مقابله با فساد شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین صورت می‌گیرد که مبارزه با فساد در حزب کمونیست را از اولویت‌های خود اعلام کرده است.

رئیس جمهوری کنونی چین از زمان آغاز زمامداری خود در سال ٢٠١٣ بر مبارزه با فساد در تشکیلات دولتی و حزبی تاکید داشته است.

ناظران گفته‌اند که آقای شی، که ریاست کمیسیون امنیت ملی را هم برعهده دارد، مصمم است فساد را در تشکیلات نظامی و امنیتی این کشور نیز ریشه‌کن کند.

اما شماری از منتقدان رئیس‌جمهوری چین می‌گویند که او از برنامه مبارزه با فساد به منظور مقابله و کنار زدن رقبای سیاسی خود بهره‌برداری می‌کند.