کشته شدن یک مرد سیاهپوست دیگر به دست پلیس در ایالت مینه‌سوتا

حق نشر عکس
Image caption یکی از تصاویری که بعد از تیراندازی فیلمبرداری شده است

در حالی که اعتراض‎ها علیه کشته شدن یک مرد سیاهپوست به دست پلیس در ایالت لوییزیانای آمریکا ادامه دارد، فیلاندو کاستیل، یک سیاهپوست دیگر نیز در ایالت مینه‌سوتا کشته شده است.

دوست دختر آقای کاستیل تصاویری را که درست بعد از کشته شدن او ضبط کرده بود، به طور زنده پخش کرد. این تصاویر نشان می‎دهد که مقتول غرق در خون روی زمین افتاده و پلیس هنوز اسلحه‎اش را به سوی او نشانه گرفته است.

به گفته دوست دخترش، فیلاندو کاستیل هنگامی به ضرب گلوله پلیس کشته شد که داشت از جیبش تصدیق رانندگی‎اش را درمی‌آورد تا به پلیس نشان دهد.

این در حالی است که تنها دو روز پیش، سه‌شنبه ۵ ژوئیه، آلتون استرلینگ در شهر بتان روژ، ایالت لوییزیانا به دست پلیس کشته شد.

در دو شب گذشته صدها نفر در اعتراض به حادثه و در همان نقطه‎ای که او کشته شد، تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند.

روز گذشته نیز ویدیویی از کشته شدن آقای استرلینگ منتشر شد که کشمکش میان این مرد ۳۷ ساله با دو مامور پلیس را نشان می داد.

حق نشر عکس Facebook
Image caption آقای کاستیل ۳۲ ساله، مدیریت کافه تریای یک مدرسه را به عهده داشت

در این ویدیو آقای استرلینگ در حالی دیده می شود که روی زمین مهار شده و در همین زمان چندین گلوله به او شلیک می شود. با این حال صدای بعضی گلوله ها بعد از چرخیدن دوربین و خارج شدن صحنه درگیری از کادر شنیده می‌شود.

اما ویدیویی که از کشته شدن فیلاندو کاستیل منتشر شده، مربوط به وقایع درست بعد از تیراندازی است.

طبق گزارش رسانه‎های محلی، زنی که در ویدیو ظاهر می‎شود لویش رینالدز، دوست دختر اوست.

او در ویدیو می‎گوید که آقای کاستیل سوار بر خودرو در فالکون هایتز، حومه سنت پل بود که پلیس او را برای چراغ شکسته پشتی نگه می‌دارد.

اما به گفته خانم رینالدز قبل از آنکه پلیس آغاز به شلیک کند، آقای کاستیل به پلیس توضیح داد که دارای مجوز برای حمل یک اسلحه است و آن اسلحه همراهش است.

خانم رینالدز در ویدیو می‎گوید: "شما چهار بار به او شلیک کردید. او فقط داشت گواهینامه رانندگی و مدارک خودرو را درمی‎آورد."

پلیس گفته است که تحقیقات درباره علت کشته شدن آقای کاستیل شروع شده است و پلیسی که در مرگ او دخیل بوده، به طور موقت از کار تعلیق شده است.

آقای کاستیل ۳۲ ساله، مدیریت کافه تریای یک مدرسه را به عهده داشت.

مرگ این دو نفر در ادامه حوادث پر سر و صدای مرگ سیاهپوستان به دست ماموران پلیس روی داده که باعث اعتراضات و بحث‎های زیادی در سطح ملی شده است.

براساس گزارش‌ها، هر سال بیش از ۱۰۰۰ نفر به دست پلیس آمریکا کشته می‌شوند و بیشتر کسانی که کشته شده‌اند، سیاه‌پوست هستند.

حق نشر عکس FACEBOOK
Image caption تصویر فیسبوک آقای استرلینگ در بسیاری از رسانه‌های آمریکا منتشر شده است