نظرسنجی جهانی: حمایت از اوباما همچنان ادامه دارد

حق نشر عکس Getty
Image caption اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۸

یک نظرسنجی تازه به سفارش بخش جهانی بی بی سی حاکی است که حمایت جهانی از باراک اوباما طی دو دوره ریاست جمهوری او پایدار بوده است.

از شهروندان کشورهایی که نظرسنجی در آنها توسط گلوب‌اسکن انجام شد ۷ نفر از هر ۱۰ نفر بر این تصورند که آقای اوبای گزینه درستی بوده است. این نظرسنجی در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ انجام شد.

تازه ترین نظرسنجی نشان می دهد که میانگین حمایت از آقای اوباما ۷۲ درصد است که تغییر زیادی نسبت به ۷۳ درصد سال ۲۰۱۲، یعنی زمانی که او برای دومین بار نامزد شد، نشان نمی دهد.

نظرسنجی تازه از ۱۸ هزار نفر در فاصله دسامبر ۲۰۱۵ تا مه ۲۰۱۶ انجام شد و از آنها خواسته شد با نگاه به گذشته بگویند چه احساسی نسبت به انتخاب آقای اوباما توسط آمریکایی ها در دو انتخابات ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ دارند.

اکثریت پرسش‌شوندگان در ۱۸ کشور از ۱۹ کشور گفتند که برداشت مثبتی از ریاست جمهوری او دارند و فقط روس ها مخالف بودند.

Image caption پدر آقای اوباما اهل کنیا بود

کنیایی ها - که پدر آقای اوباما اهل آنجا بود - در صدر این جدول بودند به طوری ۹۵ درصد آنها نگاهی خوشبینانه به آقای اوباما دارند. اکثر قاطع نظرسنجی شوندگان در کره جنوبی، بریتانیا، فرانسه، استرالیا و کانادا هم - جملگی بالای ۸۵ درصد - از آقای اوباما حمایت کردند.

این ارقام در بعضی کشورهایی که روابط گاه متشنجی با آمریکا دارند پایین تر بوده است:‌ در ترکیه ۵۲ درصد، در پاکستان ۵۶ درصد و در چین ۵۴ درصد از آقای اوباما رضایت داشتند.

نظر مثبت به رئيس جمهور آمریکا در فاصله سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ در پنج کشور افت کرده است به خصوص در میان مردم روسیه که اکنون فقط ۱۸ درصد آنها انتخاب اوباما را درست می دانند. این درحالی است که میزان حمایت از او در سال ۲۰۱۲ در روسیه ۵۱ درصد بود.

در آلمان هم حمایت از آقای اوباما افت کرده و از ۹۱ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۵۳ درصد در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

البته این نظرسنجی شامل مردم آمریکا نمی شود امانظرسنجی های دیگر در آمریکا نشان می دهد کمی بیش از نیمی از افکار عمومی آمریکا هنوز از عملکرد او راضی است.

دوره ریاست جمهوری باراک اوباما ژانویه ۲۰۱۷ یعنی شش ماه دیگر پایان خواهد یافت.