'کشتی نوح' در کنتاکی آمریکا افتتاح شد

حق نشر عکس AP

یک مرکز مسیحیان در آمریکا، ماکتی بزرگ از کشتی نوح را بازسازی کرده و در آن را به عنوان یک پارک تفریحی بروی عموم باز کرده است.

این کشتی ماکت که ۱۵۵ متر طول دارد توسط مرکز مسیحی جنسیس ساخته شده است.

پیروان این مرکز مسیحی معتقدند داستان حضرت نوح که در انجیل، کتاب مقدس مسیحیان، روایت شده حقیقت دارد و بر اساس یک واقعه تاریخی شکل گرفته است.

سازندگان این کشتی می‌گویند حتی اندازه‌های آن را هم بر اساس داده‌های انجیل محاسبه کرده‌اند؛ ۱۵۵ متر طول، ۲۶ متر عرض و ۱۵ متر ارتفاع.

کِن هَم، دبیرکل انجمن 'انسرز این جنسیس' گفته ساخت 'کشتی نوح' ۱۰۰ میلیون دلار هزینه برداشته است.

در داخل این کشتی ماکت‌هایی از حیوانات و خانواده نوح بر اساس باورها و برداشت‌های مذهبی گروه جنسیس قرار گرفته است.

حق نشر عکس EPA

در این کشتی حتی ماکت‌هایی از دایناسورها هم قرار داده شده چرا که پیروان این گروه مسیحی معتقدند همه موجودات حتی داینوسورها را 'خداوند حدود ۶ هزار سال' پیش آفریده است.

این در حالی است که دانشمندان می‌گویند دایناسورها حدود ۶۵ میلیون سال پیش و قبل از آن که گونه انسان روی کره زمین پدیدار شود، منقرض شدند.

حق نشر عکس AP
حق نشر عکس AP
حق نشر عکس Getty

ساخت این ماکت عظیم در چند سال گذشته،منشاء بروز مناقشه‌های فراوان در ایالت کنتاکی بوده است.

منتقدان ساخت آن می‌گویند از آنجا که فرضیه‌های پشت احداث این پروژه در تضاد با نظریات علمی پذیرفته شده است، نباید دولت معافیت مالیاتی برای آن در نظر می‌گرفت.

این پروژه در سال ۲۰۱۴ معافیت مالیاتی به ارزش ۱۸ میلیون دلار دریافت کرد.

این بخشش مالیاتی باعث شده موسسه جنسیس از پرداخت مالیات در ازای فروش بلیط به بازدیدکنندگان از پروژه (در مدت زمان ساخت آن) معاف شود.

اما این معافیت پس از آن که مشخص شد موسسه جنسیس بنا دارد پرسنل اداره این مرکز تفریحی را فقط از میان مسیحیان برگزیند، برای مدتی لغو شد. هر چند با شکایت دوباره جنسیس، دادگاه به نفع این مرکز مذهبی رای داد.

با وجود این، منتقدان به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته‌اند معاف کردن 'انسرز این جنسیس' از مالیات، در تناقض با اصل جدایی دین از سیاست در آمریکاست.

جیم هلتون، یکی از منتقدان 'کشتی نوح' که در فاصله کمی از آن زندگی می‌کند معتقد است: "به زبان ساده، پشت این کشتی کلیساست که به کودکانی که هنوز دانش کافی در مورد علوم ندارند 'دروغ' می‌گوید."

بیل نای، چهره‌ سرشناس اخبار علمی یکی از جدی‌ترین منتقدان این پروژه است و مناظره رو در روی او با کِن هَم، دبیرکل 'انسرز این جنسیس' در سال ۲۰۱۴ که از طریق یوتیوب پخش شد حدود ۵ میلیون نفر بیننده جذب کرد.

بلافاصله بعد از این مناظره، آقای هَم اعلام کرد که میزان کمک‌های مالی به این پروژه افزایش یافته و به ۶۴ میلیون دلار رسیده است؛ بودجه‌ای که سرعت ساخت 'کشتی نوح' را شتاب بخشید.

سازندگان کشتی نوح گفته‌اند انتظار جذب دو میلیون بازدید کننده در اولین سال پس از افتتاح آن را دارند.

حق نشر عکس Getty