اعطای نشان افتخاری روسیه به بازماندگان سهراب قربانف

حق نشر عکس

وزارت خارجه روسیه به مناسبت هفتادمین سالگرد سهراب قربانف، نقاش معروف تاجیک، نشانی افتخاری برای "سهم ویژه او در همکاری های بین المللی" اعطا کرد.

این نشان ، امروز شنبه ۱۹ تیر در مراسمی در نگارخانه سهراب قربانف در مرکز شهر دوشنبه از سوی ایگور لیاکین فرولف، سفیر روسیه در تاجیکستان، در حضور فرهنگیان تاجیک و دیپلمات‌های خارجی به خانواده او تحویل داده شد.

در مراسم امروز، که دو ماه پس از درگذشت آقای قربانف برپا شد، ثریا و ملکه قربانوا، همسر و دختر او حاضر بودند.

سهراب قربانف، روز ۲۱ اردیبهشت در سن ۷۰ سالگی درگذشت. او زاده شهر قرغان تپه، در جنوب تاجیکستان بود و بیش از ۳۰ سال (۱۹۸۲-۲۰۱۲) رئیس اتحادیه نقاشان تاجیکستان بود.

آقای قربانف برنده عنوان "نقاش خلق تاجیکستان"، بالاترین عنوان برای هنرمندان و برنده مدال طلایی آلکساندر پوشکین در روسیه بود که به شخصیت‌های فرهنگی به خاطر سهمشان در عرصه هنر، ادبیات و معارف اعطا می شود.

آثار سهراب قربانف در کشورهای مختلف جهان، از جمله موزه متروپلیتن نیویورک، گالری ترتیاکوف در مسکو و در موزه هنر مردمان شرق در روسیه، به نمایش گذاشته شده اند.

برخی از شخصیت های مشهور سیاسی و اجتماعی جهان، مانند کوفی عنان، دبیر کل سابق سازمان ملل، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، پرویز مشرف، رئیس جمهوری سابق پاکستان، والنتینا ماتوینکو، فرماندار سابق سن پیترزبورگ و یوری لوژکوف، شهردار سابق مسکو، در کلکسیون‌های خود آثار او را نگاه می دارند.

سهراب قربانف در دوران جوانی به آرایش بسیاری از ساختمان‌ها و تاسیسات فرهنگی و اجتماعی مشغول بود و در بسیاری از یادگاری‌های معماری تاجیکستان، از جمله تئاتر، اپرا و باله صدرالدین عینی، نقش دستان خود را گذاشته است.