برای مقابله با افراطگرایی دولت بنگلادش خطبه نماز جمعه را 'تنظیم' می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption دولت بنگلادش در صدد جلوگیری از گسترش افراطگرایی از طریق مساجد این کشور برآمده است

دولت بنگلادش در تلاش برای مقابله با افراطگرایی دینی، در صدد تنظیم خطبه‌های نماز جمعه مساجد این کشور برآمده است.

روز جمعه، ٢٥ تیر (١٥ ژوئین)، بنیاد اسلامی بنگلادش، که یک نهاد دولتی برای نظارت بر فعالیت مساجد و سازمان‌های دینی است، متن واحدی را برای چند صد هزار مسجد این کشور ارسال داشت و از آنها خواست تا این متن را در خطبه‌های نماز جمعه خود به کار گیرند.

تهیه و ارسال این متن بخشی از برنامه دولت بنگلادش برای مقابله با نفوذ اسلامگرایان و گسترش خشونت دینی در این کشور در چند سال اخیر است که در ماه‌های اخیر با حمله به فعالان سکولار و لیبرال و پیروان ادیان و مذاهب دیگر شدت گرفته است.

دو هفته پیش، افراد مسلح مشتریان یک رستوران را در داکا، پایتخت، به گروگان گرفتند و بیست تن از آنان را کشتند. مقامات دولتی گفتند که عاملان این حمله از اسلامگرایان افراطی بودند.

از آن زمان، دولت بنگلادش به منظور مقابله با بنیادگرایی اسلامی، یک کانال تلویزیونی متعلق به یک روحانی مسلمان هندی را تعطیل کرده و مطالب رسانه‌های اجتماعی و خطبه‌های نماز جمعه مساجد را زیر نظر گرفته است.

خطبه تهیه شده توسط بنیاد اسلامی شامل آیاتی از قرآن و گفته‌های پیغمبر اسلام با تاکید بر مردود بودن افراطگرایی و قتل است.

بنیاد اسلامی گفته است انتظار دارد مساجد عمده بنگلادش به این دستورالعمل توجه کنند و به نمازگزاران بگویند که اقدامات خشونت‌آمیز با اصول دین اسلام مغایرت دارد.

اکثر مساجد بنگلادش توسط ساکنان محلی تاسیس شده و مدیریت آنها در اختیار کمیته‌های مستقل متشکل از ساکنان محله‌هاست. به این ترتیب، مشخص نیست که چه تعداد از مساجد این کشور از خطبه پیشنهادی دولت استفاده خواهند کرد.

مطالب مرتبط