مرگ سه مامور در حمله ای در لوییزیانا؛ اوباما خواستار همبستگی ملی شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption پلیس خیابان‌های اطراف محل تیراندازی را بسته است

گزارش‌ها از ایالت لوئیزیانای آمریکا حاکی است دست کم سه مامور پلیس به ضرب گلوله کشته شده‌اند. در پی این حادثه رئیس جمهور آمریکا در یک کنفرانس خبری خواستار همبستگی ملی شده است.

بنا بر گزارش‌ها در این تیراندازی که در نزدیکی دفتر مرکزی پلیس در شهر بتان روژ رخ داد، دست کم سه مامور دیگر هم زخمی شده‌اند.

پیشتر گفته شده بود که یک مظنون در ارتباط با این تیراندازی کشته شده و احتمال دارد دو مظنون دیگر فراری باشند، اما پلیس لوییزیانا اکنون می گوید که تصور می شود مظنون کشته شده تنها مهاجم در این تیراندازی باشد.

پلیس خیابان‌های اطراف محل تیراندازی را بست و با کمک یک روبات مواد مشکوک در صحنه را برای اطمینان از اینکه منفجره نیستند بررسی کرد.

رسانه های آمریکایی می گویند که مظنون مردی به ۲۹ ساله به نام گوین لانگ اهل کانزاس سیتی در ایالت میزوری بوده است.

روزنامه نیویورک تایمز گزارش می دهد که آقای لانگ برای پنج سال در نیروی تفنگداران دریایی خدمت کرده بود که از جمله شامل ماموریتی شش ماهه در عراق بود.

مقام ها می گویند که هنوز از انگیزه تیرانداز یا ارتباط احتمالی آن با کشته شدن آلتون استرلینگ خبر ندارند.

باراک اوباما پس از این حادثه خواستار همبستگی ملی شد و علیه استفاده از آن برای شعله ور کردن نبردهای سیاسی در جریان مبارزات انتخاباتی هشدار داد.

او بعد از ظهر یکشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: "ما اختلافات خود را داریم و اینها تازگی ندارد. برای همین خیلی مهم است که همه به رفتار و گفتاری متوسل شوند که باعث همبستگی بیشتر در کشور شود."

او افزود که "نیازی به شعارهای آتش افروزانه نداریم."

آقای اوباما گفت:‌ "صرف‌نظر از انگیزه، مرگ این سه مامور شجاع موید خطری است که پلیس هر روز در سراسر کشور با آن روبروست و ما به عنوان یک ملت باید با صدای بلند و روشن بگوییم که هیچ چیزی خشونت علیه حافظان قانون را توجیه نمی کند."

رئیس جمهور آمریکا پیشتر در بیانیه ای گفته بود:‌ "من با قوی ترین عبارات ممکن این حمله به نیروهای پلیس در بتان روژ را محکوم می کنم."

او افزود که خشونت علیه نیروهای حافظ قانون "هیچ توجیهی" ندارد و چنین اقدامات "بزدلانه‌ای" از کسانی سر می‌زند که "نماینده هیچ‌کس نیستند."

دونالد ترامپ نامزد "تقریبا محرز" حزب جمهوری‌خواه در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا، در توئیتر و فیسبوک به این حادثه واکنش نشان داد و آن را نتیجه "خلا رهبری" در آمریکا خواند.

هیلاری کلینتون نامزد دمکرات ها هم در بیانیه ای نوشت که "حمله به پلیس حمله به همه ماست. توسل به خشونت، نفرت، و حمله به مردان و زنانی که هر روز زندگی خود را در خدمت خانواده ها و محلات کف دست می گذارند هیچ توجیهی ندارد."

بتان روژ شهری است که آلتون استرلینگ یک مرد سیاهپوست اخیرا در آن به ضرب گلوله پلیس کشته شد و حدود یک هفته پیش محل تظاهرات معترضان به برخورد پلیس با سیاهپوستان بود.

حدود ده روز پیش هم پنج مأمور پلیس در جریان تظاهرات اعتراضی در شهر دالاس تگزاس به ضرب گلوله کشته شدند.

+ بیشتر بخوانید: انتقاد اوباما از 'تفرقه‌افکنی' و ادعای دو قطبی‌شدن آمریکا

اظهارات شاهدان عینی

لورتا لینچ وزیر دادگستری آمریکا گفت که اف‌بی‌آی و سایر سازمان های فدرال در صحنه حادثه هستند و "تا جای ممکن" به تحقیقات کمک خواهند کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مراسم خاکسپاری التون استرلینگ روز جمعه برگزار شده بود

تصاویری که با تلفن های همراه ضبط شدند پلیس را حین ورود به یک چهار راه نشان می دهد و بعد صدای چند گلوله شنیده می شود.

سرهنگ مایک ادمونسون سخنگوی پلیس در یک کنفرانس خبری گفت که ماموران به گزارش حمل علنی سلاح توسط مردی در یک جاده واکنش نشان می دادند. او گفت که این مرد سرتاسر سیاهپوش بود.

سرهنگ ادمونسون گفت:‌ "ما معتقدیم که فردی که به ماموران ما شلیک کرد و آنها را کشت همان فردی است که بعدا در صحنه هدف قرار گرفت و کشته شد."

سخنگوی کلانتری محل به شبکه دبلیو ای اف بی گفت که حادثه به فاصله کوتاهی پیش از ساعت ۹ صبح به وقت محلی (سه بعد از ظهر گرینویچ)‌ شروع شد.

شاهدان عینی گزارش دادند که او بدون تبعیض تیراندازی می کرد.

یک شاهد عینی در مصاحبه با شبکه محلی گفت که به نظر می رسید تیراندازی پیش از ورود ماموران در صحنه شروع شده بود.

بریدی وانسل که شاهد حادثه بود به این شبکه محلی گفت که به نظر می رسد اعضای یک گروه تبهکار (گنگ) پیش از رسیدن پلیس به سوی هم تیراندازی می کردند.

یک شاهد عینی دیگر گفت که مرد مسلحی را با یک نقاب سیاه و لباس سبک نظامی دیده.

حال یکی از مامورانی که به بیمارستان انتقال یافته بد و حال مامور دیگر "بهتر" توصیف می شود. گفته شد که جراحات مامور سوم جانش را تهدید نمی کند.

کیپ هولدن، شهردار بتان روژ گفت که با مقام های کاخ سفید صحبت کرده و آنها پیشنهاد کمک داده اند. او گفت که این لحظه ای "تعیین کننده" برای روابط اجتماعی در بتان روژ است.

او به رسانه های محلی گفت که پس از مرگ آلتون استرلینگ به دست یک مامور پلیس در بتان روژ "شعارهای بعضی ها ضدپلیسی بود" اما نگفت به چه کسی اشاره دارد. باراک اوباما آن تیراندازی و حوادث مشابه را بسیار نگران کننده خوانده بود.

آقای هولدن گفت:‌ "همه علیه پلیس موضع گرفتند."

جان بل ادواردز فرماندار لوییزیانا در توییتر نوشت:‌ "این حمله ای غیرقابل وصف و غیرقابل توجیه به همه ما در زمانی است که نیازمند همبستگی و شفا هستیم."