برادر قندیل بلوچ دستگیر شد و به قتل خواهرش اعتراف کرد

حق نشر عکس AFP

پلیس پاکستان می‌گوید که وسیم، برادر قندیل بلوچ، یکی از چهره‌های شناخته شده در شبکه‌های اجتماعی در پاکستان، را دستگیر کرده است.

گزارش شده است که وسیم شب گذشته (شنبه ۱۶ ژوئیه/۲۶ تیر) در دیر غازی‌ خان در مرکز پاکستان، بازداشت شده است.

روزنامه دان، چاپ پاکستان، گفته است که او به کشتن خواهرش اعتراف کرده و گفته است که ابتدا به او داروی خواب‌آور داده و سپس او را خفه کرده است.

به نقل از او همچنین گزارش شده است که وی این اقدام را به دلیل آن انجام داده که خواهرش "به نام بلوچ بی‌حرمتی کرده بود."

پیشتر به گزارش برخی از منابع خبری در پاکستان به نقل از بستگان خانم بلوچ، برادرش از وی خواسته بود تا حرفه "مدلینگ" را کنار بگذارد.

حق نشر عکس Twitter

قتل‌های ناموسی در پاکستان غیر عادی نیست. بر اساس گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر پاکستان، سال گذشته میلادی حدود ۱۱۰۰ زن به دلیل آنچه بی‌حرمتی به خانواده‌هایشان خوانده شده، به دست بستگانشان کشته شده‌اند.

در ماه فوریه، ایالت پنجاب قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن هرگونه خشونت علیه زنان، جرم محسوب خواهد شد.

روزنامه دان به نقل از پلیس افزوده است که وسیم گفته تصاویر منتشر شده خانم بلوچ با مفتی عبدالقوی، مفتی معروف پاکستانی، یکی از دلایل وی برای این اقدام بوده است.

به نقل از پلیس همچنین گزارش شده است پس از کشتن قندیل بلوچ، در منطقه کریم‌آباد در مولتان، وسیم و دو نفر دیگر به دیر غازی خان فرار کردند. پلیس گفته است که دو نفر دیگر هنوز فراری هستند.

توضیحی درباره ارتباط این دو نفر با وسیم و یا با این قتل داده نشده است.

جسد خانم بلوچ که نام واقعی وی فوزیه عظیم بود، امروز (یکشنبه ۱۷ ژوئیه/۲۷ تیر) در زادگاه خانواگی آنان در دیر غازی خان، دفن شد.

تصاویر مراسم تدفین خانم بلوچ نشان می‌دهد که جمعیت زیادی در مراسم تدفین شرکت کرده‌اند.

گزارش شده است که مفتی عبدالقوی، در اظهاراتی گفته است که او خانم بلوچ را بخشیده و پیشنهاد داده بود که نماز جنازه را وی انجام دهد.

به گفته والدین خانم بلوچ، جسد خانم دخترشان روز شنبه (۱۶ ژوئیه) پیدا شد. آنها پیشتر گفتنه بودند که وسیم، (برادرش) پس از یک مشاجره لفظی او را شب پیش از آن کشته است.

"کیم کارداشیان پاکستان"

قندیل بلوچ، یکی از چهره‌های شناخته شده در شبکه‌های اجتماعی در پاکستان است.

بسیاری خانم بلوچ را "کیم کارداشیان" پاکستان لقب داده‌اند.

حق نشر عکس qandeelbaloch

اظهارات و نشر عکس و تصاویر آشکار از سوی خانم بلوچ بر روی شبکه‌های اجتماعی نام وی را در کشور بر سر زبانها انداخته بود.

پس از آنکه خانم بلوچ اخیرا تصاویری از خود را با مفتی عبدالقوی، مفتی معروف پاکستانی، منتشر کرد محافظه‌کاران پاکستانی به شدت از کار او انتقاد کردند.

خانم بلوچ بیشتر اوقات خود را در کراچی می‌گذراند؛ اما پلیس می‌گوید که به دلایل امنیتی و پس از تهدیدهایی علیه او، خانم بلوچ به پنجاب رفته بود.

پیشتر روزنامه "دان" در همین باره گزارش کرد که دولت به تقاضاهای حفاظت امنیتی خانم بلوج، ترتیب اثری نداده بود. به گفته این روزنامه، همین سه هفته پیش در این مورد از مقامات وزارت کشور و تعدای دیگری از مقامات ارشد کشور، تقاضاهای مشابهی شده بود.

خانم بلوچ از جامعه مردسالارانه پاکستان به شدت انتقاد می‌کرد و در یک مصاحبه اخیر، خود را یکی از نمونه‌های قدرت زنان خوانده بود.

بسیاری به ویژه جوانان از اظهارات خانم بلوج حمایت می‌کنند؛ اما در عین حال عده‌ای هم در شبکه‌های اجتماعی از چنین رفتاری شدیدا انتقاد کرده بودند.

مطالب مرتبط