کودتای نافرجام ترکیه؛ بازگشایی پایگاه آمریکایی اینجرلیک و بازداشت فرمانده آن

حق نشر عکس Getty
Image caption پایگاه هوایی آمریکا در اینجرلیک، در جنوب ترکیه

پنتاگون در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که فعالیت نیروهای نظامی آمریکا در پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب ترکیه از سر گرفته شده است.

پیش‌تر به دنبال کودتای نافرجام در ترکیه، مقام‌های آمریکایی اعلام کردند که ترکیه این پایگاه را بسته است.

وزارت دفاع آمریکا در اطلاعیه خود اعلام کرد که تمام فعالیت‌های نیروهای ائتلاف ضد داعش در ترکیه از سر گرفته شده هرچند هنوز برق این پایگاه قطع است و از طریق ژنراتورهای داخل پایگاه تأمین می‌شود.

این پایگاه که مورد استفاده مشترک نیروهای ناتو و ترکیه است، در حمایت آمریکا از مبارزه زمینی علیه داعش در عراق و سوریه نقش کلیدی دارد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا بعد از قطع فعالیت این پایگاه گفت که آمریکا با مقام‌های ترکیه در تماس است تا هرچه زودتر عملیات هوایی از اینجرلیک از سر گرفته شود.

آمریکا در پایگاه اینجرلیک هواپیماهای تهاجمی 'ای ۱۰'، تانکرهای هوایی 'کی‌سی ۱۳۵' و هواگردهای تجسسی و پهپادهای مسلح دارد.

نیروی هوایی آمریکا می‌گوید که هواپیماهای سوخت‌رسانی مستقر در اینجرلیک حدود یک‌سوم عملیات سوخت‌رسانی در هوا در آسمان عراق و سوریه را انجام می‌داده‌اند.

با بسته‌ماندن پایگاه هوایی اینجرلیک، ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا ناچار است از جنگنده‌های موجود در خلیج فارس برای حملات علیه افراط‌گرایان در رقه و منبج در سوریه استفاده کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آمریکا می‌گوید یک‌سوم سوخت‌رسانی هوایی به عملیات علیه داعش، از اینجرلیک تامین می‌‌شود

بازداشت فرمانده پایگاه

همزمان با بازگشایی پایگاه اینجرلیک، ژنرال بیکر ارجان وان، فرمانده این پایگاه دستگیر شده است.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، می‌گوید که بعضی از سربازان ترکیه که در پایگاه اینجرلیک مستقر هستند، با کودتای نافرجام جمعه‌شب همراه بوده‌اند و در این رابطه برخی بازداشت شده‌اند.

به گفته او، الآن باید ارتش ترکیه "پاک‌سازی" شود و بعد از آن ترکیه "قوی‌تر و بهتر با هم‌پیمانان و ناتو همکاری خواهد کرد".

حضور فتح‌الله گولن، مهم‌ترین رقیب سیاسی آقای اردوغان، در آمریکا بار دیگر میان واشنگتن و آنکارا مسئله‌ساز شده است. ترکیه آقای گولن را به طراحی کودتا متهم می‌کند. اتهامی که آقای گولن رد می‌کند.

این چهره مذهبی پیش‌تر حامی رجب طیب اردوغان بود و حالا آقای اردوغان او را رقیب خود می‌داند. بیشتر بخوانید.

دولت ترکیه خواستار استرداد فتح‌الله گولن از آمریکا شده است.

جان کری: ترکیه باید درخواست رسمی بدهد

دولت آمریکا می‌گوید که می‌تواند استرداد فتح‌الله گولن به ترکیه را بررسی کند ولی ترکیه اول باید مدارک موثقی درباره این اتهام ارائه دهد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان گفته است: "دولت ترکیه هیچ‌گاه رسماً خواهان استرداد فتح‌الله گولن نشده است. درخواست باید کتبی و مستند و با مدرک باشد. یعنی ترکیه باید مدارک لازم را ارائه کند تا دادگاه‌های آمریکا درخواست استرداد را تأیید کنند."

او گفته است که سازمان‌های اطلاعات آمریکا از نقشه کودتا در ترکیه بی‌خبر بودند و "آمریکا هنوز هم از جزئیات کودتا بی‌اطلاع است".

وزیران دفاع و خارجه ترکیه سه روز دیگر به واشنگتن سفر می‌کنند تا در یک کنفرانس بین‌المللی در خصوص مبارزه با داعش شرکت کنند.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، دولت ترکیه در مورد ادامه همکاری در عملیات ائتلاف علیه داعش به آمریکا اطمینان خاطر داده است.