نظربایف تیراندازی در آلماتی را 'اقدام تروریستی' خواند

حق نشر عکس Reuters
Image caption مهاجمان مراکز امنیتی در آلماتی را هدف قرار داده اند

نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان، ضمن برگزاری جلسه اضطراری شورای امنیت ملی، تیراندازی روز دوشنبه در آلماتی، پایتخت تجاری این کشور را یک "اقدام تروریستی" خوانده است.

سه مأمور پلیس و یک غیرنظامی در تیراندازی افراد مسلح در شهر آلماتی، پایتخت تجاری قزاقستان کشته شده اند.

دست کم پنج تن دیگر در این حملات که قبل از ظهر روز دوشنبه ۱۸ ژوئیه به اداره های پلیس و امنیتی در یکی از محلات شهر آلماتی انجام شد، زخمی و در بیمارستان بستری شده اند.

وزارت کشور قزاقستان در بیانیه ای اعلام کرد که یکی از مهاجمان که ۲۷ سال داشته و دو مأمور پلیس را زخمی کرده بود، بازداشت شده است. این فرد قبلا به ظن دست داشتن در قتل یک زن مورد پیگرد قانونی قرار گرفته بود.

کمیته امنیت ملی قزاقستان گفته است که این فرد به اسلامگرایان سلفی نزدیک شده بوده است.

این حادثه حوالی ساعت ۱۱ صورت گرفته و فردی مهاجم نخست به یک راننده حمله کرده، تا ماشین او را تصرف کند. او سپس تلاش کرده که وارد ساختمان اداره پلیس شود و پاسبان آنجا را زخمی کرده و اسلحه او را گرفته است. مأموران پلیسی که او را دنبال می کردند، زخمی شده اند. این فرد بازداشت شده اما فرد دوم خود را مخفی کرده است.

به دنبال این حادثه، مقامات در آلماتی بالاترین سطح هشدار امنیتی را اعلام کرده اند و "عملیات ضدتروریستی" برای بازداشت دست کم یک همدست دیگر فرد بازداشت شده ادامه دارد. مقامات از ساکنان شهر خواسته‌اند که در خانه‌های خود بمانند. وزارت دفاع قزاقستان حفاظت از تأسیسات نگهداری اسلحه را تقویت کرده است.

پیشتر خبرگزاری رویترز گزارش کرد که دو شاهد این تیراندازی به این خبرگزاری گفته‌اند که صدای تیراندازی را در برخی از محلات مرکز شهر آلماتی شنیده و "فرد مسلحی را دیده اند که از مقابل آنها" رد شده است.

در همین حال، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفته است که تنش در کشورهای ترکیه، ارمنستان و قزاقستان موجب نگرانی است. وی افزوده که امنیت در مرزهای روسیه به طور بایسته تأمین است و روسیه می خواهد در این سه کشور همسایه اش "ثبات و پیشرفت و دولتهای قابل پیشبینی" وجود داشته باشد.

قزاقستان، با ۱۸ میلیون جمعیت و با ذخایر غنی نفت و گاز قدرتمندترین کشور آسیای میانه محسوب می شود. اما طی یک سال اخیر به دنبال نارضایتی ها از اصلاحات زمین، خشونتهایی در این کشور گزارش شده است.

یک ماه پیش، در شهر آق‌تپه، گروهی از افراد به مغازه های فروش اسلحه و پایگاهی نظامی یورش بردند که این حادثه دست کم هفت کشته برجا گذاشت. از میان افراد مهاجم دست کم ۱۸ نفر در آن حادثه و در عملیات بعدی نیروهای دولتی کشته شدند. مقامات آن زمان گروه های اسلام گرا را به دست داشتن در این حمله متهم کرده بودند.

مطالب مرتبط