هشدار آمریکا و اتحادیه اروپا به ترکیه درباره برخورد با متهمان کودتا

حق نشر عکس AFP
Image caption هزاران نفر بعد از کودتای نافرجام ترکیه دستگیر شدند

آمریکا و اتحادیه اروپا درباره شیوه رفتار و برخورد با بازداشت‌شدگان و متهمان دست داشتن در کودتای نافرجام ترکیه به دولت این کشور هشدار داده‌اند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، بعد از دیدار با وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل گفت که دولت آمریکا از اجرای عدالت درباره عاملان کودتا حمایت می‌کند، ولی در عین حال نسبت به سرکوب گسترده هشدار داد.

اتحادیه اروپا هم درباره برخورد خارج از حیطه قانون با دستگیرشدگان هشدار داده و تصریح کرده است که اگر ترکیه مجازات اعدام را دوباره در این کشور قانونی کند، پرونده عضویتش در این اتحادیه بسته خواهد شد.

+ بیشتر بخوانید: اردوغان از احتمال بازگشت مجازات اعدام خبر داد

سخنگوی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم "صحنه‌های منزجرکننده انتقام علیه سربازان در خیابان" را تقبیح کرد.

حق نشر عکس Getty

در تصاویری و فیلم‌هایی که بعد از اقدام به کودتا منتشر شده، نمونه‌های زیادی از بدرفتاری و خشونت شدید علیه دستگیرشدگان از جمله سربازانی که خود را تسلیم کرده‌اند دیده می‌شود.

در عکسی که خبرگزاری رسمی ترکیه از تعدادی از افسران و فرماندهان دستگیر شده منتشر کرده، آثار ضرب و جرح روی بدن آنها مشخص است.

بن‌علی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه امروز دوشنبه ۱۸ ژوئیه گفت که با عاملان کودتا به شدیدترین شکل ممکن برخورد خواهد شد، اما در عین حال اطمینان داد که این برخورد قانونی خواهد بود.

آقای ییلدریم همچنین اعلام کرد که مرخصی تابستانی حدود سه میلیون نفر از کارکنان دولت ترکیه لغو شده و سفرهای خارجی کارمندان بلندپایه تنها با مجوز دولتی امکانپذیر خواهد بود.

به گفته نخست وزیر ترکیه، تا کنون حدود ۷۵۰۰ نفر در اتباط با کودتای نافرجام جمعه شب (۱۵ ژوئیه) دستگیر شده‌اند.

وزارت کشور ترکیه هم اعلام کرد که حدود ۹ هزار نفر از کارکنانش از جمله نزدیک به هشت هزار پلیس از کار برکنار شده‌اند.