گزارش‌های ضد و نقیض درباره نقش فرمانده سابق نیروی هوایی ترکیه در کودتای نافرجام

حق نشر عکس Anadolu Agency Getty Images
Image caption تصویری که از آکین اوزتورک در خبرگزاری رسمی ترکیه منتشر شده است

رسانه‌های ترکیه گزارش‌های ضد و نقیضی را در باره نقش ژنرال آکین اوزتورک، فرمانده سابق نیروی هوایی ارتش ترکیه، در برنامه‌ریزی برای کودتای نافرجام این کشور منتشر کرده‌اند.

خبرگزاری دولتی ترکیه گزارش داده است ژنرال اوزتورک به بازجویان خود گفته است که اقدام او "با هدف اجرای یک کودتا" انجام شده است.

اما دو منبع خبری غیر دولتی گزارش کرده‌اند که ژنرال اوزتورک نقش خود را در کودتا انکار کرده است.

شبکه ان‌تی‌وی ترکیه از ژنرال اوزتورک چنین نقل قول کرده است: "من کسی نیستم که برنامه‌ریزی و هدایت کودتا را انجام داده و نمی‌دانم چه کسی این کار را کرده است."

در تصویری که از ژنرال اوزتورک در خبرگزاری آناتولی منتشر شده جای زخم و جراحت روی صورت او مشخص است و گوشش پانسمان شده است.

او پیش از این نیز هر گونه دست داشتن در کودتای جمعه شب ( ۱۵ژوئیه) را تکذیب کرده و گفته بود که برای متوقف کردن آن اقدام کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ترکیه ژنرال اوزتورک یکی از ۱۱۲ افسر ارشدی است که به دلیل مشارکت در کودتا دستگیر شده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption آکین اوزتورک فرمانده سابق نیروی هوایی ارتش ترکیه است

آمریکا و اتحادیه اروپا درباره شیوه رفتار و برخورد با بازداشت‌شدگان و متهمان دست داشتن در کودتای نافرجام ترکیه به دولت این کشور هشدار داده‌اند.

در تصاویری و فیلم‌هایی که بعد از اقدام به کودتا منتشر شده، نمونه‌های زیادی از بدرفتاری و خشونت شدید علیه دستگیرشدگان از جمله سربازانی که خود را تسلیم کرده‌اند دیده می‌شود.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرده است که اگر ترکیه مجازات اعدام را دوباره در این کشور قانونی کند، پرونده عضویتش در این اتحادیه بسته خواهد شد. پیشتر آقای اردوغان گفته بود که ممکن است پارلمان ترکیه بازگرداندن و قانونی کردن مجازات اعدام را بررسی کند.

دولت ترکیه می‌گوید که فتح‌الله گولن، شخصیت سیاسی و مذهبی ساکن آمریکا پشت این کودتا بوده، اما آقای گولن این اتهام را رد کرده و احتمال دست داشتن خود آقای اردوغان در تحولات اخیر را مطرح کرده است.

به گفته نخست وزیر ترکیه تا کنون حدود ۷۵۰۰ نفر در ارتباط با کودتای نا فرجام گروهی از نظامیان در این کشور دستگیر شده‌اند.

وزارت کشور ترکیه هم اعلام کرده است که حدود ۹ هزار نفر از کارکنانش از جمله نزدیک به هشت هزار پلیس از کار برکنار شده‌اند.