هشت‌هزار مأمور پلیس ترکیه اخراج شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption بعد از کودتای نافرجام جمعه شب فضای شهرهای ترکیه امنیتی است و هزاران نفر تا کنون دستگیر، اخراج یا تعلیق شده‌اند

وزارت کشور ترکیه می‌گوید در پی کودتای نافرجام در این کشور ۷۹۰۰ مأمور پلیس و بیش از ۶۰۰ ژاندارم در شهرهای مختلف از کار برکنار شده‌اند.

خبرگزاری رسمی ترکیه شمار کل کارکنان و مأموران برکنار شده وزارت کشور را ۸۷۷۷ نفر اعلام کرده که در میان آنها فرماندار و شهردار هم دیده می‌شود.

همچنین گزارش‌ها حاکی است که بعد از کودتای جمعه شب (۱۵ ژوئیه) بیش از صد ژنرال و فرمانده ارتش ترکیه بازداشت شده‌اند.

به گفته بن‌علی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه، تاکنون حدود ۷۵۰۰ نفر نیروی نظامی و قضایی در ارتباط با اقدام به کودتا دستگیر شده‌اند.

دولت ترکیه می‌گوید که فتح‌الله گولن، شخصیت سیاسی و مذهبی ساکن آمریکا پشت این کودتا بوده، اما آقای گولن این اتهام را رد کرده و احتمال دست داشتن خود آقای اردوغان در تحولات اخیر را مطرح کرده است.

منتقدان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، درباره پاکسازی و تصفیه حساب بعد از کودتا هشدار داده‌اند و دولت‌ها و نهادهای غربی خواهان اقدام در حیطه حاکمیت قانون و خویشتنداری دولت ترکیه شده‌اند.

یوهانس هان، کمیسر اتحادیه اروپا در ارتباط با پرونده عضویت ترکیه در این اتحادیه گفته است که از سرعت بازداشت‌ها و اخراج‌های بعد از کودتای نافرجام این طور برمی‌آید که دولت ترکیه از قبل لیستی را آماده داشته است.

دولت آلمان امروز دوشنبه ۱۸ ژوئیه اعلام کرد که بازگشت مجازات اعدام در ترکیه به معنای بسته شدن پرونده عضویت این کشور در اتحادیه اروپا خواهد بود.

حزب دموکراتیک خلق‌ها از احزاب پارلمان ترکیه هم که پایگاه اصلی هوادارانش را کردها تشکیل می‌دهند، گفته است که از هیچ طرحی در پارلمان که در آن احیای مجازات اعدام مطرح شود، حمایت نخواهد کرد.

پیشتر آقای اردوغان گفته بود که ممکن است پارلمان بازگرداندن و قانونی کردن مجازات اعدام را بررسی کند.

مجازات اعدام که در ۲۵ سال گذشته در ترکیه اجرا نشده، ۱۲ سال پیش رسما از قانون این کشور حذف شد.

+ بیشتر بخوانید: اردوغان از احتمال بازگشت مجازات اعدام خبر داد