مجلس بریتانیا به نوسازی سیستم تسلیحات هسته‌ای این کشور رأی داد

حق نشر عکس PA

مجلس عوام بریتانیا به ادامه فعالیت و نوسازی سیستم تسلیحات هسته‌ای این کشور رأی داده است.

۴۲۷ نفر از نمایندگان مجلس بریتانیا عصر روز دوشنبه، ۱۸ ژوئیه به ادامه فعالیت این سیستم هسته‌ای، موسوم به ترایدنت رای مثبت دادند و ۱۱۷ نفر با آن مخالفت کردند.

نمایندگان مجلس عوام بریتانیا همچنین با ساخت چهار زیردریایی با هزینه ۳۱ میلیارد پوند موافقت کردند که قرار است جایگزین زیردریایی‌های فعلی شوند.

مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا به نمایندگان مجلس گفت تهدیدهای هسته‌ای در گوشه و کنار جهان رو به افزایش هستند و ترایدنت، "در ذهن دشمنان ما، شک و تردید ایجاد می‌کند."

حق نشر عکس EPA
Image caption سیستم هسته‌ای بریتانیا مخالفان زیادی دارد

رأی حزب کارگر ، حزب مخالف دولت در مورد سیستم بازدارنده هسته‌ای منسجم نبود. جرمی کوربین، رهبر این حزب با ادامه فعالیت این سیستم هسته‌ای مخالفت کرد، اما ۱۴۰ نماینده این حزب به آن رأی مثبت دادند. ۴۷ نفر از نمایندگان این حزب رأی منفی و بقیه رأی ممتنع دادند.

سامانه تسلیحات هسته‌ای بریتانیا در حال حاضر متشکل از ۴ زیردریایی ونگارد است که هر یک تا ۸ موشک‌ استراتژیک ترایدنت را حمل می‌کنند. این سامانه از دهه ۱۹۶۰ تا کنون در پایگاه دریایی کلاید در ساحل غربی اسکاتلند مستقر بوده است.

تنها یک نماینده حزب حاکم محافظه‌کار با ادامه فعالیت سیستم هسته‌ای بریتانیا مخالفت کرد و تمامی نمایندگان حزب ملی اسکاتلند به جز یک نماینده رأی منفی دادند.

حزب ملی اسکاتلند سلاح‌های هسته‌ای را "غیراخلاقی" می‌داند و می‌گوید که ادامه استقرار این زیردریایی‌ها در اسکاتلند می‌تواند روند استقلال این کشور از بریتانیا را سرعت ببخشد.

پایگاه دریایی کلاید از دو بخش اصلی تشکیل شده است – فسلین واقع در گرلخ، که زیردریایی‌ها در آن قرار دارند و کول پورت در لخ لانگ، دوازده کیلومتر دورتر، که کلاهک‌های هسته‌ای در آنجا نگهداری می‌شوند. این دو بخش به دلایل امنیتی از یکدیگر جدا شده‌اند.

حق نشر عکس Getty
  • ترایدنت در آمار و ارقام
  • بریتانیا دارای چهار زیردریایی ونگارد است: اچ ام اس ونگارد، اچ ام اس ویکتوریوس، اچ ام اس ویجیلنت، اچ ام اس ونجنس
  • این زیردریایی‌ها بین سال‌های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۸ به آب انداخته شدند
  • طول زیردریایی های ونگارد ۱۵۰ متر است
  • این زیردریایی ها در فسلین و گرلخ مستقر هستند
  • موشک‌ها در کول پورت در لخ لانگ نگهداری می‌شوند
  • بریتانیا به ۷۰ موشک ترایدنت که در انبار مشترک تسلیحات استراتژیک در جورجیا در ایالات متحده قرار دارند دسترسی دارد
  • سامانه موشکی ترایدنت جایگزین سامانه پولاریس است

مطالب مرتبط