روزنامه‌نگار منتقد روسیه در انفجار بمبی در اوکراین کشته شد

حق نشر عکس AFP
Image caption پاول شرمت به مخالفت با سیاست روسیه نسبت به اوکراین شهرت داشت

یک روزنامه نگار طرفدار غرب و منتقد روسیه در اثر انفجار در کیف، پایتخت اوکراین، کشته شده است.

روز چهارشنبه، ٣٠ تیر (٢٠ ژوئیه)، انفجاری در کیف، پایتخت اوکراین، روی داد که در اثر آن، پاول شرمت، روزنامه‌نگار طرفدار غرب زخمی شد و در اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد.

این روزنامه نگار ٤٤ ساله در بلاروس متولد شده اما بعدا به شهروندی روسیه در آمده بود. او با رویکرد دولت روسیه نسبت به اوکراین مخالف بود.

به گفته پلیس اوکراین، هنگامی که پاول شرمت از یکی از خیابان‌های مرکزی کیف عبور می‌کرد، بمبی در کنار اتومبیل او منفجر شد و این روزنامه‌نگار را به شدت زخمی کرد. پاول شرمت قبل از رسیدن به بیمارستان در اثر شدت جراحات درگذشت. یک منبع وزارت کشور اوکراین گفته است که وسیله انفجاری از راه دور کنترل می‌شد.

دادستان کل اوکراین در فیسبوک خود نوشته است که "پاول شرمت در نتیجه انفجار یک وسیله انفجاری جان داد و تردیدی نیست که چه کسانی او را به قتل رسانده‌اند." پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین هم مرگ پاول شرمت را "جنایت" و "فاجعه" توصیف کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption مقامات اوکراینی گفته‌اند که خودرو شرمت با یک وسیله انفجاری کنترل از راه دور هدف قرار گرفت

آقای شرمن در سال‌های اخیر کارمند خبرگزاری پراودا اوکراینسکا بود. گیورگی گونگادزه، بنیانگذار این خبرگزاری که از مخالفان لئونید کوچما، رئیس جمهوری وقت بلاروس بود، در سال ٢٠٠٠ میلادی به قتل رسید.

سردبیر پراودا اوکراینسکا گفته است که به نظر او، قتل پاول شرمت با "فعالیت‌‌های حرفه‌ای" او مرتبط بوده است.

پاول شرمت فعالیت حرفه‌ای خود را با کار برای شبکه تلویزیونی اوکراین آغاز کرد اما به دلیل مخالفت با حکومت الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، ناگزیر شد آن کشور را ترک کند. او سپس به روسیه رفت و برای مدتی هم کارمند یک شبکه تلویزیونی روسی بود اما در سال ٢٠١٤، در اعتراض به موضع دولت روسیه نسبت به اوکراین از این سمت کناره گرفت.