ترامپ: کمک آمریکا به متحدان ناتو در برابر حمله روسیه مشروط است

حق نشر عکس Reuters
Image caption محور رویکرد سیاست خارجی ترامپ را ملی‌گرایی و ملاحظات اقتصادی تشکیل می‌دهد

دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در تشریح سیاست خارجی خود، کمک آمریکا به کشورهای عضو ناتو در برابر حمله روسیه را به اجرای تعهدات این کشورها مشروط کرده و از اقدامات رئیس جمهوری ترکیه در پی کودتای نافرجام اخیر حمایت به عمل آورده است. وی همچنین مسئولیت ایالات متحده در قبال پیشبرد دموکراسی و حقوق بشر در جهان را مورد تردید قرار داده است.

آقای ترامپ که قرار است روز پنجشنبه رسما به عنوان نامزد حزب جمهوریخواه معرفی شود، در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرده است که در صورت انتخاب به ریاست جمهوری، همه تصمیمات او از جمله در حوزه سیاست خارجی بر اساس شعار "آمریکا اولویت است" اتخاذ خواهد شد. انتظار می‌رود این شعار، که گویا مواضع به شدت ملی‌گرایانه آقای ترامپ است، محور سخنرانی او در مراسم پذیرش رسمی نامزدی حزب جمهوریخواه را تشکیل دهد.

دونالد ترامپ در گفتگو با خبرنگاران، حتی از تضمین حمایت نظامی کامل ایالات متحده از بیست و هشت متحد آن کشور در پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - خودداری کرد. در پاسخ به سئوالی در مورد نگرانی کشورهای عضو ناتو در حوزه بالتیک از اقدام نظامی روسیه، آقای ترامپ گفت که اگر روسیه به آنها حمله کند، قبل از پاسخ به درخواست کمک از سوی آنها این موضوع را بررسی خواهد کرد که "آیا آنها به تمامی تعهدات خود نسبت به آمریکا عمل کرده‌اند یا نه." وی گفت: "تنها اگر چنین کرده باشند، جواب ما مثبت خواهد بود."

آقای ترامپ استقرار نیروهای آمریکایی در نقاط مختلف جهان را نیز قابل بازنگری دانسته و گفته است که برای دفاع از منافع و امنیت ایالات متحده، همیشه می‌توانیم به نیروهای مستقر در خاک آمریکا اتکا کنیم که کم هزینه‌تر است." وی از جمله در ضرورت استقرار نیروهای آمریکایی در کره و ژاپن به منظور دفاع از این کشورها در برابر تهاجم احتمالی کره شمالی ابراز تردید کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری با "سخاوتمندی" آمریکا در قبال متحدان آن کشور مخالفت کرده است

منتقدان دونالد ترامپ گفته‌اند که نگرش او به روابط خارجی ایالات متحده به طور کامل تابع ملاحظات اقتصادی است.

نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری گفت که در صورت انتخاب به ریاست جمهوری، تعهدات ایالات متحده در چارچوب پیمان ناتو را بررسی خواهد کرد و از سایر اعضای این پیمان خواهد خواست تا سهم بیشتری در تامین نیازهای این سازمان برعهده بگیرند و هزینه‌هایی را که ایالات متحده طی دهه‌های اخیر تقبل کرد، تامین کنند. وی گفت که "عصر سخاوتمندی آمریکا" پایان یافته و او در نظر دارد تعهداتی را که به زیان آمریکاست لغو کند و مفهوم "شریک و همکار آمریکا را تعریف مجدد کند." آقای ترامپ پیش از این نیز نسبت به هزینه عضویت آمریکا در ناتو ابراز ناخرسندی کرده بود.

دونالد ترامپ فلسفه سیاست خارجی آمریکا را هم که از پایان جنگ دوم جهانی مورد قبول نهادهای و تشکیلات سیاسی این کشور قرار داشته مورد تردید قرار داده است. براساس این دیدگاه، آمریکا دارای مسئولیت اخلاقی از جهت دفاع از نظم و قانون و پیشبرد ارزش‌هایی مانند حقوق بشر، آزادی و دموکراسی در جهان است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption واکنش اردوغان نسبت به کودتای نافرجام ترکیه مورد ستایش ترامپ قرار گرفته است

آقای ترامپ با اشاره به حادثه اخیر کشته شدن چند مامور پلیس در آمریکا، گفته است: "به وضعیت کشورمان نگاه کنید، وقتی اینجا آدم‌هایی مامور پلیس ما را غافلگیر می‌کنند و به ضرب گلوله می‌کشند، چطور می‌توانیم برای دیگران موعظه کنیم؟"

در مورد تحولات اخیر ترکیه، در حالی که بسیاری از منابع غربی نسبت به گرایش‌های اقتدارگرایانه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری، ابراز نگرانی کرده و در مورد برخورد خشونت‌آمیز با متهمان به ارتباط با کودتای اخیر هشدار داده‌اند، دونالد ترامپ اقدامات آقای اردوغان را ستود و گفت که "از اینکه توانسته اوضاع را به نفع خود تغییر بدهد، برایش احترام فراوان قایلم." آقای ترامپ با اشاره به گمانه‌زنی در این مورد که ممکن است کودتای ترکیه ساختگی بوده و با هدف پاکسازی تشکیلات دولتی برپا شده باشد، گفت که "بعضی می‌گویند که این ماجرا، نمایشی بوده اما من فکر نمی‌کنم اینطور باشد."

برخی منتقدان دونالد ترامپ او را به شیفتگی برای رهبران اقتدارگرا متهم کرده‌اند.

نامزد حزب جمهوریخواه گفت که در صورت انتخاب به ریاست جمهوری آمریکا، اطمینان دارد که خواهد توانست رئیس جمهوری ترکیه را قانع کند که برای شکست داعش تلاش بیشتری به خرج دهد. در مورد سوریه، او گفت که اولویت سیاست خارجی آمریکا باید شکست داعش باشد نه برکناری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه. آقای ترامپ گفت: "بشار اسد مرد بدی است و جنایات فراوانی کرده اما گروه دولت اسلامی خطر بزرگ‌تری را متوجه ایالات متحده می کند."

مطالب مرتبط