جستجوی هواپیمای مفقوده مالزی به تعلیق در می‌آید

حق نشر عکس REUTERS
Image caption دو سال و نیم است که عملیات جستجو در جریان است

اگر هواپیمای مسافربری مالزی که حدود دو سال و نیم پیش ناپدید شد در منطقه کنونی مورد جستجو پیدا نشود، عملیات جستجوی آن به حالت تعلیق در می‌آید.

مقام‌های چینی، مالزیایی و استرالیایی توافق کرده‌اند که اگر در عملیات جستجو در جنوب اقیانوس هند "اطلاعات قابل اتکای جدید" به دست نیاید، عملیات جاری معلق شود. آنها می‌گویند این به معنی پایان عملیات جستجو نیست.

بوئینگ ۷۷۷ متعلق به خطوط هوایی مالزی در مارس ۲۰۱۴ با ۲۳۹ سرنشین ناپدید شد. این هواپیما از کوالالامپور عازم پکن بود.

خانواده‌های سرنشینان هواپیما از مقامات مسئول خواسته‌اند تا زمانی که بقایای هواپیما پیدا نشده عملیات جستجو متوقف نشود.

وزرای مسئول چینی، مالزیایی و استرالیایی در دیدار اخیرشان به این نتیجه رسیده‌اند که با کمتر از ۱۰ هزار کیلومتر مربع باقیمانده در منطقه تحت جستجو "احتمال یافتن هواپیما رنگ می‌‎بازد".

تاکنون ۱۳۵ میلیون دلار در عملیات جستجوی هواپیمای مالزی هزینه شده است، که گرانترین عملیات جستجوی این چنینی در طول تاریخ است.

عملیات جستجو با فرماندهی استرالیا به کمک زیردریایی‌های بدون سرنشین و رادارهای زیرآبی در منطقه‌ای به وسعت ۱۲۰ هزار کیلومتر مربع در جنوب اقیانوس هند در حال انجام است و حدود ۱۰ هزار کیلومتر مربع از این منطقه تاکنون جستجو نشده است.

تاکنون چند قطعه متعلق به یک بوئینگ ۷۷۷ در سواحل جزیره‌هایی هزاران کیلومتر دورتر از منطقه جستجو پیدا شده‌ است. هواپیمای مالزی تنها بوئینگ ۷۷۷ ناپدیدشده در جهان است.

مطالب مرتبط