مهاجمان به کلیسایی در فرانسه گلوی کشیش را بریدند

حق نشر عکس Reuters

دو مرد مسلح به چاقو که چند نفر را در کلیسایی در نزدیکی روآن در شمال فرانسه به گروگان گرفته‌ بودند در حمله پلیس کشته شدند. گروگان‌گیرها گلوی ژاک همل، کشیش ۸۴ ساله کلیسا را بریدند و او را کشتند. یکی دیگر از گروگان‌ها هم زخمی شده‌ و حال او وخیم گزارش شده است.

این دو گروگان‌گیر پنج نفر، از جمله کشیش همل و دو خواهر روحانی را در کلیسایی در منطقه سن‌اتین‌ دو‌ رووری در ۱۲۵ کیلومتری شمال غربی پاریس گروگان گرفته بودند.

سه گروگان دیگر بدون هیچ آسیبی آزاد شده‌اند.

حق نشر عکس APTN
Image caption پلیس فرانسه محل حادثه را محاصره کرده

برای "مهار" گروگان‌گیرها، پلیس فرانسه بسرعت وارد عمل شد چون بر اساس گزارش‌ها، یکی از خواهران روحانی توانسته بود از کلیسا فرار و پلیس را مطلع کند.

به گزارش خبرنگاران محلی گروگان‌گیرها هنگام ورود به کلیسا فریاد می‌زدند "داعش".

هر چند هنوز انگیزه و ملیت گروگان‌گیرها روشن نیست اما اکنون تحقیقات به پلیس و دادستان‌های ضد تروریسم فرانسه محول شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption نمای کلیسا

بر اساس آخرین گزارش‌های تایید نشده یکی از مهاجمان مردی محلی بوده که سعی کرده بود به سوریه سفر کند اما مقامات ترکیه مانع از این سفر شده‌ بودند.

مانوئل والس نخست‌وزیر این کشور در توئیتر این حمله را "وحشیانه" توصیف کرد و فرانسوا اولاند رییس‌جمهور و برنار کازانوو وزیر کشور فرانسه از محل حادثه دیدن کرده‌اند.

آقای اولاند به خبرنگاران گفت: "داعش به ما اعلام جنگ داده و باید با تمام قوا با آنها بجنگیم اما همزمان باید به قانون هم احترام بگذاریم."

حق نشر عکس AP

رییس‌جمهور فرانسه تهدید داعش را "بسیار جدی" خواند و از مردم این کشور خواست وحدت و یکپارچگی خود را حفظ کنند.

او همچنین گفت این تهدید منحصر به فرانسه نیست و بعنوان مثال آلمان هم با مسئله‌ای مشابه روبرو است.

خبرگزاری اعماق، وابسته به داعش، عاملان این حمله را "دو سرباز داعش" خوانده که به فراخوان برای حمله به "صلیبیون متحد آمریکا" پاسخ داده‌اند.

ده روز پیش، پس از حمله یک مرد با کامیون به مردم در روز ملی فرانسه در شهر نیس، وضعیت اضطراری در این کشور سه ماه دیگر تمدید شد.

در آن حادثه ۸۴ نفر کشته و حدود سیصد نفر زخمی شدند.