بازداشت سه نفر به ظن دست‌داشتن در کودک‌ربایی در تاجیکستان

حق نشر عکس bbc

رسانه های محلی می‌گویند که ماموران پلیس تاجیکستان گروهی عبارت از سه نفر را بازداشت کرده‌اند که در چند مورد پرسروصدای کودک ربایی در پایتخت این کشور مظنون هستند؛ یک نفر از این افراد زنی ۴۸ ساله و مالک یک سالن ماساژ بوده است.

رسانه‌های تاجیکستان عکسهایی از این زن را منتشر کرده‌اند. همراهان او یک مرد پرستار ۲۲ ساله که بیشتر با اطفال کار می‌کرده و مرد دیگر راننده تاکسی است.

اما مقامهای پلیس از ابراز نظر در اینباره خودداری می‌کنند. سخنگوی وزارت کشور تاجیکستان نیز این خبر را رد کرد. اما یک منبع پلیس گفت که تا پیدا شدن شریکان دیگر این افراد، ماموران از پخش این گونه خبرها معمولا خودداری می‌کنند.

بازداشت این افراد ظاهرا چند روز پیش و کمی پس از آنکه کودکی را سوار خودرو با خود می‌بردند، در حوالی محلی که از آن جا قبلا هم کودکانی تاپدید شده بودند، صورت گرفته است.

این خبر را نخست روز ۲۳ ژوئیه زنی به نام "فرنگس بدلوا" که دختر ۷ ساله‌اش را گویا این افراد ربوده بودند، در صفحه خود در فیسبوک گذاشت. این خبر با عکسهای زن مظنون روز دوشنبه از صفحه او به رسانه‌ها راه یافته و واکنشهای شدیدی را در شبکه های اجتماعی به دنبال داشته است.

خانم بدلوا در صحبت با بی‌بی‌سی گفت که زن مظنون را از قبل می‌شناخت و سال پیش مدتی در سالن ماساژ او کار می کرد، اما اخیرا کارش را رها کرده است. او می گوید که یک هفته قبل از "ربوده شدن" دخترش مالک سالن او را "تهدید" کرده بوده است.

او می‌گوید: "من در خانه بودم و از تریزه (پنجره) به بیرون نگاه کردم که دخترم آنجا بازی می‌کرد. پس از چند دقیقه دختربچه هایی که در بیرون بودند خبر دادند که دخترم را افرادی به ماشین سوار کردند و بردند. من زود به پلیس زنگ زدم و در مدت ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت این افراد بازداشت شدند و پلیس دخترم را به من تحویل داد."

به گفته خانم بدلوا، این افراد از سوی "ماموران اداره مبارزه با جرایم سازمان یافته پلیس تاجیکستان" بازداشت شده‌اند.

در ماه مارس ۲۰۱۳ دو کودک از خانواده آرالوف به نامهای "سبینه و ملکه" ناپدید شدند و پلیس تا امروز آنها را پیدا نکرده است. سال پیش دختربچه پنج ساله‌ای به اسم "عاصیه دلاوروا" نیز در محل مشابه‌ای ناپدید شد و جسد او بعدتر در رودخانه‌ای در ناحیه حصار در غرب شهر دوشنبه، پایتخت، پیدا شد.

در همین حال، اولغ‌بیک آرالف، پدر سبینه و ملکه که سه سال پیش ناپدید شدند، در شبکه فیسبوک خود نوشت که اخیرا "افرادی از سوی پلیس بازداشت شده‌اند، ولی پلیس هنوز از احتمال دست داشتن آنها در ربودن فرزندان او خبر نداده است."