قتل پسر ۱۰ ساله بنگلادشی؛ یک مدیر کارخانه بازداشت شد

حق نشر عکس AFP
Image caption سال گذشته مرگ یک مشابه یک کودک دیگر که لوله فشار هوا وارد بدن او کرده بودند باعث اعتراض‌های گسترده شد

مقامات پلیس در شهر نارایان‌گنج در بنگلادش می‌گویند که یکی از مسئولان یک کارخانه نخ‌ریسی در این منطقه را در رابطه با کشته شدن یک پسر بچه بازداشت کرده‌اند.

رسانه‌های محلی گزارش کرده‌اند که این پسر ۱۰ ساله بنگلادشی که در یک کارخانه نساجی کار می‌کرد بعد از آنکه تعدادی از کارگران یک لوله فشار قوی هوا را داخل مقعد این پسربچه فرو و موتور آن را روشن کرده بودند، کشته شده است.

به گزارش همین رسانه‌ها دیروز یکشنبه٬ ۲۴ ژوئیه٬ پدر ساگر بارمان٬ او را در حالی یافت که شکمش به طرز غیرعادی باد کرده و روی زمین افتاده بود. ساگر بعد از انتقال به بیمارستان جان باخت.

بعد از شکایت خانواده این پسربچه٬ پلیس مشغول تحقیق و بازپرسی در این کارخانه است.

پلیس می‌گوید انگیزه این اقدام مشخص نیست.

سال گذشته یک پسر ۱۳ ساله به همین شکل در یک کارگاه سیار در نقطه‌ای دیگر از بنگلادش کشته شد؛ لوله پمپ فشار هوا را به بدن او فرو کرده بودند تا به خاطر ترک محل کار او را تنبیه کنند.

مرگ آن کودک که باعث اعتراض‌های گسترده شده بود٬ به صدور حکم اعدام برای دو مرد منجر شد.

پیش آن هم یک نوجوان دیگر به نام سمیع‌الاعلام لاجون به خاطر دزدیدن یک دوچرخه تا حد مرگ کتک خورد و جان داد.

چهار مرد به جرم قتل آن نوجوان به اعدام محکوم شدند.

+ مرتبط: آتش‌سوزی در کارخانه پوشاک

کودکان زیادی در بنگلادش در کارخانه‌های نساجی مشغول کار هستند در حالی‌که محیط کاری بیشتر آن‌ها ناایمن و شرایط‌شان طاقت‌فرسا است.

بنگلادش از جمله صادرکنندگان عمده پوشاک به کشورهای غربی است و بسیاری از شرکت‌های بزرگ برای استفاده از هزینه نازل تولید، به خصوص پایین بودن دستمزد، کالاهای مورد نیاز خود را به تولیدکنندگان بنگلادشی سفارش می‌دهند.

زنان و کودکان که معمولا دستمزد پایین‌تری می‌گیرند عمده کارگران این کارخانه‌ها هستند.