پشه‌های زیکا ممکن است به آمریکا رسیده‌ باشند

حق نشر عکس .

مقام‌های بهداشتی در آمریکا می‌گویند چهار نفری که در ایالت فلوریدا به ویروس زیکا مبتلا شده‌اند احتمالا اولین موارد ثبت‌شده از ابتلای به این ویروس در آمریکا هستند.

تاکنون موارد ابتلا به زیکا عمدتا در آمریکای لاتین و منطقه کارائیب بود و انتقال این ویروس به افرادی در مناطق دیگر از طریق سفر به این مناطق یا تماس جنسی با فرد آلوده بود. اما سابقه چهار نفری که در ایالت فلوریدا به زیکا مبتلا شده‌اند نشان می‌دهد که ممکن است پشه‌های حامل ویروس به آمریکا رسیده باشند.

ویروس زیکا در افراد مبتلا ناخوشی ناچیزی ایجاد می‌کند، اما برخی زنان باردار مبتلا به آن نوزادانی با سرهای کوچک به دنیا می‌آورند.

تاکنون بیش از ۱۶۵۰ مورد ابتلا به زیکا در آمریکا مشاهده شده بود که سابقه همگی این افراد حاکی از نقش رابطه جنسی یا سفر خارجی در ابتلا به بیماری بود. اما مقام‌های بهداشتی فلوریدا می‌گویند احتمال بالایی می‌رود که چهار مورد اخیر در همین ایالت و بدون ارتباط جنسی یا سفر خارجی مبتلا شده باشند.

زیکا چیست؟

ویروس زیکا تقریبا هفتاد سال پیش در جنگل زیکای اوگاندا در نوعی میمون شناسایی شد، اما تا پارسال به آن توجه خاصی نمی‌شد. در موارد اندکی که آلودگی به ویروس در انسان ثابت شده بود، علائم شدید نبودند و کسی بستری یا فوت نشده بود.

ویروس زیکا با نیش نوعی پشه منتقل می‌شود، در تقریبا بیست درصد افراد هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند و در دیگران هم علائمی خفیف شبیه سرماخوردگی ایجاد می‌کند. قرمزی و خارش پوست، تب خفیف، درد مفاصل و عضلات، التهاب ملتحمه و کمردرد از علائم عمده آن هستند. بیماری خود به خود بر طرف می‌شود، اما فعلا نه واکسن دارد نه درمان اختصاصی.

زنان بارداری که به این ویروس ابتلا داشته‌اند در مواردی نوزادانی مبتلا به میکروسفالی به دنیا آورده‌اند. این ویروس می‌تواند در ترشحاتی مثل بزاق و منی وجود داشته باشد و بنابراین از راه رابطه جنسی هم منتقل شود.

فرماندار فلوریدا گفته است زیکا فقط مساله فلوریدا نیست، بلکه یک "مساله ملی" برای آمریکا است.

محققان آمریکایی در حال بررسی خانه‌ها و همسایگان اطراف چهار مورد ابتلا به زیکا در فلوریدا هستند تا روشن شود که آیا پشه‌های حامل ویروس در این منطقه حضور دارند یا نه.

سازمان بهداشت جهانی چند ماه پیش با توجه به خطری که زیکا برای نوزادان دارد اعلام وضعیت اضطراری جهانی کرد.

مطالب مرتبط