ترامپ: کلینتون ابلیس است؛ ممکن است در انتخابات دستکاری شود

حق نشر عکس AFP
Image caption رویکرد ترامپ در تبلیغات انتخاباتی "عوام پسندانه و جنجالی" توصیف شده است

دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ضمن تشدید حملات به رقیب خود، از احتمال تقلب در انتخابات سخن گفته است.

آقای ترامپ، که در روزهای اخیر به خاطر اظهاراتش در مورد مادر یک نظامی آمریکایی کشته شده در جنگ عراق هدف انتقاد شدید حتی از سوی بعضی اعضای حزب جمهوریخواه قرار داشته، در مورد "دستکاری" در رای‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر هشدار داده است.

او که در گردهمایی طرفداران خود در ایالت اوهایو سخن می‌گفت، اظهار داشت که "باید رودربایستی را کنار بگذارم، نگران آن هستم که در انتخابات دستکاری شود." وی در این مورد توضیح نداد اما ساعاتی بعد، در مصاحبه با فوکس نیوز این اتهام را تکرار کرد.

وی در این مصاحبه با اشاره به تاریخ رای‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری گفت: "روز ٨ نوامبر، بهتر است خیلی مراقب باشیم چون قرار است در آرای مردم دستکاری شود. من امیدوارم جمهوریخواهان از نزدیک مراقب باشند وگرنه حق ما را از ما خواهند گرفت."

پیشتر، راجر استون، یکی از دوستان قدیمی آقای ترامپ نیز در گفتگو با یک ایستگاه رادیویی راستگرا گفته بود: "فکر می‌کنم که با تقلب گسترده در مورد اراده رای‌دهندگان روبرو هستیم و اولین چیزی که ترامپ باید بکند، این است که به صراحت در مورد آن سخن بگوید." وی در توضیح گفت: "مثلا باید بگوید که اگر امروز ما در فلوریدا پیشتاز باشیم و نظرسنجی‌ها این را نشان دهد، اما در فلوریدا پیروز نشویم، می‌دانیم که تقلب شده، و اگر در انتخابات تقلب شود، نتیجه آن مشروعیت ندارد، برنده انتخابات مشروعیت ندارد، ما با یک بحران قانون اساسی مواجه می‌شویم، نافرمانی گسترده مدنی بروز خواهد کرد و دولت دیگر دولت نخواهد بود."

حق نشر عکس AP
Image caption سندرز و کلینتون - ترامپ کلینتون را ابلیس خوانده و گفته است سندرز با ابلیس معامله کرده است

در حالیکه نظرسنجی‌ها از پیشتاز بودن هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات حکایت دارد، مشخص نیست که انگیزه آقای ترامپ از مطرح کردن چنین اتهامی، که شنیدن آن از زبان نامزد یکی از احزاب اصلی آمریکا سابقه نداشته، چه بوده است. برخی ناظران گفته‌اند که اخبار مربوط به اینکه تشکیلات رهبری حزب دموکرات به جای بی‌طرفی بین داوطلبان نامزدی این حزب، مخفیانه از خانم کلینتون حمایت می‌کرد ممکن است انگیزه دونالد ترامپ برای بهره‌برداری از این موضوع بوده باشد.

دونالد ترامپ همچنین در سخنان خود، هیلاری کلینتون را ابلیس خواند. او پیشتر خانم کلینتون را "حقه باز" توصیف کرده بود اما در سخنرانی اخیر خود، با اشاره به حمایت برنی سندرز، دیگر داوطلب نامزدی حزب دموکرات، از هیلاری کلینتون گفت: "سندرز با ابلیس وارد معامله شده، او [کلینتون] ابلیس است و سندرز با ابلیس معامله کرده است."

حق نشر عکس Reuters
Image caption ابراز ناخرسندی حامیان سندرز از حمایت او از کلینتون - ترامپ گفته است طرفداران سندرز به او رای خواهند داد

در مقایسه با هیلاری کلینتون، برنی سندرز به جناح چپ حزب دموکرات گرایش دارد. آقای ترامپ، که سرمایه‌داری ثروتمند است کوشیده است خود را متمایز از سیاستمداران و مسئولان دولتی، و به اصطلاح اعضای "تشکیلات حکومتی" یا هیئت حاکمه معرفی کند و از این موضع، امیدوار است حمایت طبقات کم درآمد و چپگرایان طرفدار آقای سندرز را هم به دست آورد. وی گفت که "من فکر می‌کنم این افراد به من رای می‌دهند چون سندرز در مورد رابطه تجاری ما با خارج، حق داشت، در جریان مبادلات تجاری، سر ما کلاه می‌رود." اشاره او به قراردادهای تجاری بین ایالات متحده و سایر کشورهاست.

دونالد ترامپ همچنین به عنوان نشانه‌ محبوبیت خود در میان مردم، جمع آوری مبالغ هنگفتی برای صندوق تبلیغاتی خود را یادآور شد. وی گفت: "فردا یا پس فردا اعلام می‌شود که صندوق تبلیغات انتخاباتی ترامپ در ماه ژوئیه سی و هشت میلیون و پانصد هزار دلار جمع آوری کرده، این رقمی باورنکردنی برای نامزدهای انتخاباتی از حزب جمهوریخواه است." البته به گفته رسانه‌های خبری، جمع آوری چنین مبلغی بی‌سابقه نیست و در سال ٢٠١٢، صندوق انتخاباتی میت رامنی، نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری، در طول ماه ژوئیه توانست یکصد و یک میلیون دلار جمع آوری کند."

به گفته منتقدان دونالد ترامپ، او با دنبال کردن رویکردی "عوام پسندانه" به مبارزات انتخاباتی و در راستای ایجاد هیجان در میان طرفداران خود، گاه به مبالغه‌گویی و سخنان جنجالی اما نه چندان مستند نیز روی آورده است.

مطالب مرتبط