'شادمانی ذاتی برزیلی‎ها از امشب زنده خواهد شد'

حق نشر عکس AP

در حالی که بیش از چند ساعت به برگزاری مراسم افتتحایه بازی‎های المپیک ریو ۲۰۱۶ باقی نمانده است، میشل تمر، رئیس جمهور موقت برزیل گفت مطمئن است که از امشب "شادمانی ذاتی" برزیلی‎ها دوباره زنده می‎شود.

آقای تمر گفت میزبانی المپیک آن هم با وجود نابسامانی شدید اقتصادی و بحران‎های سیاسی، نشان داد که برزیل تا چه حد دارای توانایی برای رویارویی با همه مشکلات است.

تدابیر شدید امنیتی برای مقابله با تجمع های اعتراض آمیز نسبت به هزینه برگزاری بازی‎ها در ریو اتخاذ شده است.

بیش از ۸۵ هزار نیروی امنیتی از ۵۵ کشور مختلف دنیا وظیفه حفظ امنیت بازی‎ها را بر عهده دارند. این تعداد دو برابر میزان نیروهای امنیتی است که در طول بازی‎های المپیک ۲۰۱۲ در لندن حضور داشتند.

نیروهای امنیتی در سراسر ریو از جمله وزرشگاه‎ها، دهکده المپیک، فرودگاه و خیابان‎های اصلی شهر حضور دارند.

حق نشر عکس AP
Image caption میشل تمر، رئیس جمهور موقت برزیل

مراسم افتتاحیه که قرار است در ورزشگاه ماراکانا برگزار شود، به دلیل کمبود بودجه نسبت به آنچه برنامه ریزی شده بود، مختصرتر خواهد بود اما برگزار کنندگان قول داده‌اند که شبی پر زرق و برق و مملو از موسیقی و رقص در انتظار علاقه‎مندان است.

انتظار می رود که بیش از ۵۰۰ هزار گردشگر برای حضور در بازی‎ها به ریو بیایند اما به گفته برگزار کنندگان هنوز ۷.۵ میلیون بلیط فروخته نشده است.

از مسائل دیگری که المپیک ریو را تحت‌الشعاع قرار داده است نامناسب بودن شرایط مسکونی دهکده المپیک است.

هفته گذشته کمیته ملی المپیک استرالیا گفت که به دلیل غیر قابل سکونت بودن دهکده المپیک ریودوژانیرو، ورزشکاران این کشور به این دهکده نمی‌روند.

تیم‌های بریتانیا و نیوزلند نیز با مشکلات مشابهی روبرو هستند.

از سوی دیگر مسئله محرومیت وزرشکاران روس به دلیل دوپینگ در هفته‎های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

از زمانی که کمیته بین‌المللی المپیک تصمیم نهایی درباره حضور ورزشکاران روس را به فدراسیون‌ها واگذار کرد، ۱۷ ورزشکار روس از حضور در المپیک ۲۰۱۶ ریو محروم شده‌اند.