مخالفان اسد محاصره حلب را 'شکستند'

حق نشر عکس AFP
Image caption در این عکس ساکنان حلب از شکسته‌شدن محاصره این شهر خوشحالی می‌کنند

گروه‌های شورشی مخالف دولت سوریه می‌گویند موفق شده‌اند محاصره شهر حلب را بشکنند و میان نیروهای خود در شرق و غرب این شهر راه ارتباطی باز کنند.

همزمان نیروهای دولتی سوریه با تکذیب این ادعا می‌گویند تلاش شورشیان را دفع کرده‌اند.

در ساعات پایانی روز شنبه (ششم اوت - ۱۶ مرداد) گزارش‌های متناقضی از وضعیت در شهر حلب مخابره شد اما اکنون فعالان ناظر بر اوضاع سوریه که دفاتر تشکیلات آنها در بریتانیا است می‌گویند شورشیان توانسته‌اند با یگان های خود در شرق حلب ارتباط برقرار کنند.

با وجود این گزارش شده که ائتلاف شبه‌نظامیان مخالف دولت هنوز نتوانسته‌اند به 'مواضع تازه دست‌یافته' تسلط کامل بیابند.

چند گروه‌ جهادی نزدیک به القاعده هم در میان ائتلاف ضددولتی حلب قرار دارند.

رامی عبدالرحمان، رئیس گروه ناظران حقوق‌بشر در سوریه که دفتر مرکزی آن در بریتانیا است، روز شنبه (ششم اوت - ۱۶ مرداد) گفت شورشیان موفق به شکستن محاصره حلب شده‌اند هر چند هنوز نتوانسته‌اند معبر باز شده میان یگان‌های خود را استحکام ببخشند.

روز گذشته (جمعه) هم شورشیان مخالف بشار اسد از حمله به یک پایگاه نیروهای دولتی خبر دادند اما جبهه حامیان دولت ساعتی بعد مدعی شد که حمله شورشیان را پس زده و دوباره بر پایگاه مسلط شده است.

همزمان گزارش شده جبهه‌ای متشکل از مبارزان کرد و عرب که آمریکا هم از آنها حمایت می‌کند موفق شده‌ شهر منبج را از کنترل شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) خارج کند.

حق نشر عکس Getty
Image caption امدادگران کلاه‌سفید که به نظر می‌رسد از شکسته شدن محاصره و باز شدن راه ارتباطی میان گروه‌های مخالف دولت خوشحالند

سخنگوی رسمی این نیروها به خبرگزاری رویترز گفته است جنگ همچنان در این منطقه ادامه دارد، اما تقریبا ۹۰ درصد شهر منبج از حضور نیروهای داعش "پاکسازی" شده است.

همزمان گروه ناظر بر حقوق‌بشر در سوریه گفته تنها شمار اندکی از نیروهای داعش در مرکز منبج در حال جنگ هستند.

منبج از دو سال پیش در کنترل داعش قرار داشته است. این شهر درجنوب مرز ترکیه قرار دارد.

جاده‌های اطراف منبج شهر رقه که 'پایتخت' داعش در سوریه لقب گرفته را به مرز ترکیه و سایر نواحی تحت کنترل این گروه متصل می‌کند.

این مسیرها نقش مهمی برای داعش در عبور و مرور پیکارجویان و انتقال تسلیحات، تجهیزات وسایر مواد ضروری به داخل و خارج سوریه دارد.

در همین حال فواز جرجیس، استاد مطالعات خاورمیانه در دانشگاه اقتصاد لندن به بی‌بی‌سی گفته آنچه آشکار است مخالفان دولت سوریه در ۴۸ ساعت گذشته موفقیت‌های قابل توجهی کسب کرده‌اند.

"ائتلاف شورشیان که خود را "جیش الفتح" نامیده پیشروی‌هایی به دست آورده اما پرسش اساسی این نیست که آنها چه مناطقی را تحت کنترل گرفته‌اند، موضوع مهم این است که آیا خواهند توانست مواضع تازه گرفته را حفظ کنند."

حلب طی چند هفته گذشته در محاصره نیروهای دولتی بوده و نبرهای شدیدی در اطراف آن در جریان بوده است.

این شهر که روزگاری قلب اقتصادی سوریه بود، اکنون در تصاویر مخابره شده به خرابه‌ای متروک می‌ماند اما هنوز هم میزبان حدود ۲۵۰ هزار غیرنظامی است.

در چند ماه گذشته نیروهای دولتی با حمایت جنگنده‌های روسیه موفق به باز پس گرفتن چند شهر سوریه و محاصره حلب شده‌اند.

آنها در دو هفته گذشته با ایجاد 'مسیرهای امن' در اطراف حلب اعلام کردند که آماده پذیرش و اسکان هزاران غیرنظامی ساکن این شهر در مناطق اطراف آن هستند و همچنین از شورشیان دعوت کردند که با زمین گذاشتن سلاح از مسیرهای ویژه تعیین شده برای آنها تسلیم شوند.