دیدار مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان از دوشنبه

حق نشر عکس Tajikistan Presidential Site

محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان در دیدار با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، مسایل مربوط به مبارزه مشترک با تروریسم و افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر و مراقبت از مرزهای دو کشور را بررسی کرده است.

سایت رئیس جمهوری تاجیکستان گزارش کرده است که در این دیدار که بعد از ظهر روز چهارشنبه ( ۱۰ اوت/۲۰مرداد) برگزار شد، آقای رحمان گفته است: "اولین زمینه ای که تمام محک مناسبتهای ما را با افغانستان معین می‌نماید، اصل همسایگی نیک می باشد. همکاری با افغانستان در فهرست اولویتهای سیاست خارجی تاجیکستان قرار دارد."

در این ملاقات همچنین موضوع "طرحریزی اقدامات جدی و مؤثر" برای تنطیم فعالیت گذرگاههای مرزی و پولهای ارتباطی بر فراز رودخانه پنج، تقویت همکاری نیروهای مرزبانی دو کشور و تحکیم روابط میان نهادهای امنیتی "در مرحله مرکب افزایش خظر تروریسم و افراط‌گرایی بین‌المللی" در منطقه و جهان مطرح شده است.

پیشتر برخی از خبرگزاریها نوشته بودند که آقای اتمر طی این سفر پیامی از محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، به همتای تاجیک او می رساند. اما در سایت ریاست جمهوری تاجیکستان در این باره ذکری نرفته است.

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان در راس هیاتی با هدف دیدار و ملاقات با رئیس جمهوری و مقامهای امنیتی و پلیس و مرزبانی تاجیکستان وارد این کشور شد. او همچنین با مقامهای شورای امنیت ملی و کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان در باره مسایل مورد نگرانی هردو کشور دیدار و ملاقات کرده است.

پیش از این، محمد حنیف اتمر در سفری به ایران با مقامهای دولتی آن کشور هم دیدار داشت و خواستار گسترش همکاریها برای ایجاد امنیت پایدار در مرزها و کمک به مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر شده بود.

سفر آقای اتمر به تاجیکستان در حالی صورت می‌گیرد که اخیرا ناآرامیها در شمال افغانستان، بویژه در مناطق هم‌مرز با تاجیکستان، افزایش یافته است. بر اساس گزارشها گروههای مربوط به طالبان و گروه موسوم به گروه اسلامی (داعش) و همچنین پیکارجویانی از کشورهای آسیای میانه، طی دو سال اخیر گفته می‌شود در این مناطق حضور خود را تقویت کرده‌اند.

این سفر همچنین در حالی انجام شده که هفته گذشته سرنشینان یک هواپیمای "می ۱۷" پاکستان که در میان آنها یک تبعه روسیه هم هست، پس از آنکه مجبور به فرود اضطراری در افغانستان شد از سوی عده‌‌ای "به گروگان" گرفته شدند. مقام‌های دولت افغانستان می‌گویند طالبان پس از نشست این هلی‌کوپتر به آن حمله کرده و همه سرنشینان آن را با خود برده‌اند.

به نقل از آقای اتمر پیشتر و قبل از سفر به تاجیکستان گزارش شده بود که کشورش برای آزادسازی گروگانها تمام تلاش خود را انجام خواهد داد. برخی از صاحب‌نظران می‌گویند بعید نیست که در سفر به تاجیکستان آقای اتمر با مقامهای پایگاه نظامی روسیه مستقر در این کشور هم ملاقات کرده باشد، هرچند این خبر هنوز تایید نشده است.

اوایل ماه جاری خورشیدی (۵ مرداد)، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان در راس یک هیات عالی رتبه به مسکو رفته بود. طبق گزارشها، او ضمن ملاقات با مقامات روسی از آنها خواسته بود که به ارتش افغانستان کمکهای فنی نظامی ارائه کنند.