حکم تعطیلی یک سازمان مهاجران تاجیک در روسیه

حق نشر عکس BBC Persian

مقامات سازمان "مهاجران کاری تاجیک" می‌گویند که علیه حکم تعطیلی این سازمان درخواست تجدیدنظر می‌دهند.

حکم تعطیلی سازمات جنبش "مهاجران کاری تاجیک" که یک سازمان مدافع حقوق کارگران مهاجر تاجیکستانی در روسیه محسوب می‌شود، با درخواست وزارت دادگستری روسیه روز ۱۰ اوت صادر شده است.

مسئولان این سازمان حکم دادگاه عالی روسیه را "سفارشی" (دستوری) خوانده و گفته‌اند که درخواست تجدید نظر خواهند کرد.

به نوشته خبرگزاریهای روسیه، دادگاه با تکیه به دو نکته در شکایت وزارت دادگستری روسیه رای به تعطیلی فعالیت این سازمان کرده است.

یکی اینکه در انجمن اخیر این سازمان ۳۸ نماینده از مناطق مختلف روسیه شرکت داشته‌اند، در حالی که می‌بایست ۴۳ نفر از ۴۳ منطقه شرکت می‌کردند؛ نکته دوم اینکه آدرس مقر فعالیت جنبش "مهاجران کاری تاجیک" در شهر مسکو با آدرس رسمی که در اسناد این سازمان در وزارت دادگستری روسیه به ثبت رسیده، متفاوت بوده است.

کرامت شریفف، رئیس این سازمان، به رسانه‌ها گفته است که در واقع نواقصی در اسناد کارگزاری آن وجود داشته، ولی مسئولان این قبلا این نواقص را رفع کرده و در اینباره به وزارت دادگستری و دادگاه اطلاع داده بودند.

در سایت جنبش "مهاجران کاری تاجیک" آمده است: "صدها هزار نفر از کارگران مهاجر برای دریافت کمکهای حقوقی به این جنبش مراجعه می‌کنند و از این کمکها برخوردار می‌شوند، ولی با تصمیم دادگاه عالی درباره تعطیلی این سازمان نیازمندان به حال خود گذاشته شده‌اند. به نظر ما این تصمیم سفارشی است."

آقای شریفف افزوده که در مورد حکم دادگاه عالی روسیه درخواست تجدید نظر خواهد کرد. برای ارائه این درخواست یک ماه مهلت هست. او می گوید در صورت ناکام شدن در این زمینه به دادگاه اروپایی حقوق بشر شکایت خواهد برد.

وی معتقد است که این اقدام مقامات روسیه به فعالیتهای "جنبش مهاجران تاجیک" علیه قانون شکنیهای کارفرمایان در برخی از بازارهای شهر مسکو، مانند "ساداواد" و "لوبلینو" که پول مهاجران را نمی‌پرداختند، ارتباط دارد.

جنبش "مهاجران کاری تاجیک در روسیه" دومین سازمان سراسری مهاجران تاجیک در روسیه است که فعالیت آن متوقف می‌شود. سه سال پیش سازمان موسوم به "اتحادیه تاجیکان روسیه" به رهبری عبدالله دولتف، پزشک تاجیک و فعال حقوق بشر در روسیه، نیز از سوی مقامات روسیه تعطیل شد.

شمار کارگران مهاجر تاجیک در روسیه بیش از یک میلیون نفر ارزیابی می‌شود. پولی که آنها از طریق بانکها به وطن می فرستند، برابر حدود نیمی از تولید ناخالص داخلی تاحیکستان براورد می شود.