سازمان ملل 'حمله با گاز کلر' در حلب را بررسی می‌کند

Image caption بی‌بی‌سی به تصاویری دست یافته که در آنها مصدومانی با مشکلات تنفسی دیده می‌شوند

در پی انتشار گزارش‌هایی از حمله با بمب‌های حاوی گاز کلر به مناطق تحت کنترل شورشیان در حلب، سازمان ملل متحد اعلام کرده تحقیقات ویژه‌ای در این باره آغاز می‌کند.

مخالفان اسد در حلب می‌گویند بر اثر این حملات چهار نفر کشته و بسیاری مصدوم شد‌ه‌اند.

روز پنجشنبه (یازدهم اوت - ۲۱ مرداد) گروه‌های مخالف دولت سوریه در حلب مدعی شدند همزمان با پایان آتش‌بس کوتاهی که برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه میان دو جبهه مخاصمه برقرار شده بود، نیروهای دولت سوریه با پرتاب بمب‌های بشکه‌ای حاوی گاز کلر، مناطق تحت کنترل شورشیان را مورد هدف قرار داده‌اند.

تصاویر ویدئویی که به دست بی‌بی‌سی رسیده مصدومانی را در کلینیک نشان می‌دهد که با مشکلات تنفسی روبرو شده‌اند.

در این تصاویر یک زن، یک مرد و یک کودک دیده می‌شوند که پرستاران به آنها ماسک اکسیژن وصل کرده‌اند.

انجمن دفاع شهری سوریه که یک نهاد داوطلبانه امدادرسان در حلب و سایر مناطق درگیر جنگ داخلی در سوریه است می‌گوید ماده گاز کلر که در بمب‌های بشکه‌ای جا داده شده بوده از سوی نیروهای دولت سوریه مورد استفاده قرار گرفته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سازمان ملل متحد می‎گوید مردم محاصره شده به کمک‎های فوری نیاز دارند

در واکنش به این گزارش‌ها، استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در بحران سوریه گفته در صورت تایید استفاده از گاز کلر این اقدام "جنایت جنگی" محسوب خواهد شد.

آقای دی مویستورا همچنین تایید کرد که کارشناسان سلاح شیمیایی سازمان ملل تحقیق درباره این ادعاها را در حلب بر عهده خواهند گرفت.

وی امروز به خبرنگاران گفت: "شواهد متعددی حکایت از این دارد که چنین واقعه‌ای روی داده است. اگر تحقیقات هم آن را ثابت کند، آن وقت جنایت جنگی روی داده و همگان موظند فورا به آن واکنش نشان دهند."

مردی که امروز به علت مشکل تنفسی در بیمارستانی بستری شده بود گفته در منطقه زبدیه حلب، محل زندگی‌اش بوده که دو راکت در نزدیکی او و دوستانش به زمین اصابت می‌کند.

"چند لحظه بعد ما گاز استشمام کردیم. چشمهایم شروع به سوزش کرد و نمی‌توانستم نفس بکشم. غلظت گاز خیلی زیاد بود."

یکی از امدادگران هم گفته مصدومان فراونی که از همه گروه سنی در میان آنها بوده‌اند به مرکز پزشکی محل خدمت او مراجعه کرده‌اند.

"وقتی ما آنها را معاینه کردیم متوجه شدیم که گاز کلر استشمام کرده‌اند."

گاز کلر یکی از گازهایی است که در صنعت مصرف فراوان دارد اما برابر معاهدات بین‌الملی منع سلاح‌های شیمیایی استفاده از آن در جنگ ممنوع است.

پیش‌تر تعدادی از پزشکان باقی‌مانده در بخش شرقی شهر حلب از باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا درخواست کردند تا برای یاری ۲۵۰ هزار غیرنظامی ساکن حلب به آنجا برود.

بی‌بی‌سی در سال ۲۰۱۳ هم شواهد متعددی در مورد استفاده از این گاز در منطقه سراقب سوریه توسط هلی‌کوپترهای ارتش سوریه منتشر کرد اما دولت سوریه اتهام استفاده نیروهایش از چنین بمب‌هایی را رد کرد.

Image caption حلب که روزگاری قلب اقتصاد و بزرگترین شهر سوریه بود در چهار سال گذشته به ویرانه بدل شده است

امروز همچنین از حلب گزارش شد همزمان با پایان آتش‌بس سه ساعته روسیه حومه جنوب غربی این شهر دوباره صحنه درگیری‌های سنگین شده است.

روسیه به مدت سه ساعت عملیات نظامی خود را در شهر حلب متوقف کرده بود تا کامیون‌های حامل کمک‌های انسان‌دوستانه بتوانند وارد شهر شوند.

همچنین بر اساس بعضی گزارش‎های تایید نشده، حمله هوایی روسیه و نیروهای دولتی سوریه پیش از پایان فرصت کوتاه آتش بس از سر گرفته شده است.

سازمان ملل متحد می‎گوید توقف سه ساعته عملیات نظامی که قرار است به طور روزانه اجرا شود، برای پاسخگویی به نیازهای ده‎ها هزار نفری که در این مناطق گیر افتاده‎اند، کافی نیست.

حلب بزرگترین شهر سوریه است. این شهر صحنه درگیری‎های شدید میان چندین گروه شورشی مخالف دولت (مورد حمایت آمریکا) و نیروهای ارتش سوریه است که از حمایت روسیه هم برخوردارند.

مطالب مرتبط