انتقاد شدید نخست وزیر هند از پاکستان

حق نشر عکس MEA TWITTER
Image caption پس از آنکه نارندرا مودی، نخست‌وزیر جدید هند، نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان را به مراسم تحلیف خود دعوت کرد، به نظر می‌رسید روابط دو کشور گرم‌تر شده است

نارندرا مودی، نخست وزیر هند، با استفاده از سخنرانی خود به مناسبت روز استقلال این کشور از پاکستان شدیدا انتقاد کرده است اگرچه به صورت مستقیم از آن کشور نام نبرده است.

آقای مودی که تحت تدابیر شدید امنیتی در "قلعه سرخ" دهلی صحبت می‌کرد گفت هند زمانی که تعدادی از دانش‌آموزان مدرسه‌ای در پیشاور در پاکستان بدست ستیزه‌جویان کشته شدند "اشک می‌ریخت" اما به گفته آقای "در طرف دیگر [مرز] تلاشی برای تمجید تروریست‌ها وجود دارد."

در حمله روز ۱۶ دسامبر ۲۰۱۴ به مدرسه‌ای در پیشاور حدود ۱۴۰ نفر توسط مهاجمان طالبان کشته شدند.

این نکات از سوی نخست وزیر هند چند روز پس از آن بیان می‌شود که وزیر خارجه هند گفته بود پاکستان به مناطقی چون کشمیر هند تروریست می‌فرستد.

روز یکشنبه (۱۴ اوت) نخست وزیر پاکستان هند را به سرکوب تظاهرات علیه دولت در کشمیر هند متهم کرد.

از زمان استقلال هند و پاکستان در سال ۱۹۴۷، تاکنون سه جنگ تمام عیار بین این دو کشور روی داده که دو مورد آن بر سر کشمیر بوده است و این منطقه عاملی در خصومت بین این دو قدرت منطقه‌ای بوده است.

هند و پاکستان هر دو مدعی حاکمیت بر کشمیر هستند.

کشمیر اکنون بین هند و پاکستان به صورت "دوفاکتو" تقسیم شده و خطی موسوم به "لاین آو کنترل" کشمیر تحت حاکمیت دو کشور را عملا از یکدیگر جدا می‌کند.

مطالب مرتبط