یوسین بولت سومین طلای صد متر المپیک را برد

حق نشر عکس Getty

یوسین بولت، دونده جاماییکایی و ستاره دوی سرعت جهان، با بردن طلای صد متر در المپیک ریو، اولین دونده‌ای شد که در سه المپیک پیاپی به چنین موفقیتی دست پیدا می‌کند.

بولت در برابر هزاران هواداری که بی‌وقفه او را تشویق می‌کردند توانست با زمان ۹ و ۸۱ صدم ثانیه بار دیگر جاستین گتلین، رقیب آمریکایی‌اش را شکست دهد.

با این پیروزی یوسین بولت یک گام به رکورد تاریخی "سه سه‌تایی" نزدیک‌تر شد. او در دو المپیک گذشته در سه رشته صد متر، دویست متر و چهاردرصد متری امدادی طلا برده و اگر امسال هم این موفقیت را در ۲۰۰ متر و چهار در صد متر تکرار کند، سه سال پیاپی در سه رشته سرعت تمام طلاهای اصلی سرعت را درو کرده است.

حق نشر عکس AFP

+ با المپیک ریو؛ روز نهم

بولت در هشت سال گذشته - به جز مسابقات قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۱ که به دلیل خطا در استارت حذف شد - تمام عناوین جهانی صد متر را به نام خود ثبت کرده است.

او که یکشنبه آینده، ۲۱ اوت، تولد سی سالگی خود را جشن می‌گیرد، درباره عملکردش در فینال صد متر ریو به خبرنگاران گفت: "بی‌نقص نبود ولی کارم را انجام دادم و به نتیجه‌ای که گرفتم افتخار می‌کنم. هیچ کس تا حالا چنین کاری نکرده. حتی کسی نزدیکش هم نشده."

بولت فینال صد متر را کندتر از رقیب ۳۴ ساله‌اش، جاستین گتلین، شروع کرد اما از شصت متر به بعد سرعت گرفت و توانست در نهایت گتلین را با اختلاف ۸ صدم ثانیه شکست دهد و هفتمین طلای المپیک را به گردن بیاویزد.

حق نشر عکس Reuters