پوتین از قزاقستان برای "کمک" به بهبود روابط با ترکیه تشکر کرد

حق نشر عکس kremlin.ru
Image caption نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان در دیدار با ولایدیمیر پوتین، همتای روسش، به تحریمهای غرب علیه این کشور و مسایل مربوط به بحرانهای اوکراین و کوهستان قره باغ نیز اشاره کرده است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، از نورسلطان نظربایف، همتای قزاقش، برای "میانجیگری" موفق و بهبود بخشیدن به روابط روسیه و ترکیه تشکر کرده است.

آقای نظربایف هم از بهتر شدن مناسبات بین این دو کشور ابراز خرسندی کرده است.

روسای جمهوری روسیه و قزاقستان روز سه شنبه (۲۶ مرداد) در سوچی، شهری در کرانه دریای سیاه، ملاقات کردند.

وبسایت رئیس‌جمهوری روسیه بخش مهمی از سخنان هر دو رئیس‌جمهوری را منتشر کرده است.

در این ملاقات نخست آقای نظربایف به بهبود روابط روسیه و ترکیه اشاره کرده و گفته است: "جایگاه روسیه، درک روسیه در جامعه جهانی به عنوان دولتی که بدون آن مسایل جدی بین‌المللی، به ویژه تروریسم، را نمی‌توان حل کرد."

آقای پوتین هم در پاسخ او گفته است: "نورسلطان ابیشویچ (نظربایف)، شما از برقراری روابط ما با ترکیه گفتید. در این ارتباط می‌خواهم از شما برای تلاش‌هایی که انجام دادید، تشکر کنم. منظورم ماموریت میانجی‌گری شما است، همان طور که می‌بینیم، نتیجه آن موفق از آب درآمد."

آقای پوتین افزوده که کشورش برای برقراری کامل روابط با "کشور دوست ترکیه" که سال‌های زیادی همکاری منحصر به فردی با روسیه داشته، صادقانه تلاش می‌کند. وی با اشاره به دیدار اخیر رجب طیب اردوغان از مسکو گفته این سفر تمایل هردو جانبه نه تنها به برقراری روابط، بلکه به گسترش بیشتر همکاری‌های دوجانبه را ثابت می‌کند."

سپس، آقای نظربایف دوباره گفته است: "من فقط خواستم کمک کنم. چون این مناسبات (ترکیه و روسیه)، همان طور که می دانید، در قزاقستان هم تاثیر گذاشته بود. ما هم با آنها (ترکیه) ارتباطاتی داریم. ما از موضع روسیه در این اختلاف به صراحت حمایت کردیم، و اگر کمکی در این زمینه کرده باشم، فکر می‌کنم، بسیار سودمند است."

روابط میان روسیه و ترکیه اوایل آذرماه سال گذشته پس از آن که ترکیه یک جنگنده روسیه را در مرز سوریه سرنگون کرد، به حالت تعلیق درآمده بود.

در این حادثه یکی از دو خلبان روسی این جنگنده کشته شد.

حدود دو ماه قبل رئیسان جمهوری روسیه و ترکیه پس از گفتگویی تلفنی از توافق خود بر سر عادی سازی روابط دو کشور خبر دادند.

اما پس از کودتای نافرجام ۲۵ تیر دشمنی این دو کشور به دوستی بدل شد.

اوکراین و تحریمهای غرب

نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان در دیدار با ولایدیمیر پوتین، همچنین به تحریم‌های غرب علیه این کشور و مسایل مربوط به بحران‌های اوکراین و کوهستان قره‌باغ هم اشاره کرده است. وی افزوده است موضع‌گیری کشورهای اروپایی در مورد این تحریم‌ها یکسان نیست.

آقای نطربایف گفته: "از سوی دیگر، این تحریم‌ها کمک می‌کنند از ذخایر اقتصادی خودمان بهره‌جویی کنیم. مثلا، در تجارت میان قزاقستان و روسیه سهم چیزهایی که از غرب دیگر وارد (روسیه) نمی‌شوند، رو به افزایش است."

رئیس‌جمهوری قزاقستان به مسایل اوکراین و کوهستان قره‌باغ هم اشاره کرده و گفته است روسیه عمیقا درگیر این مسایل است، اما قزاقستان تا جای ممکن خود را در این بحران‌ها دخیل می‌سازد.

وی افزوده است: "اخیرا پروشنکو به من زنگ زد: به رسمیت شناختن مقام دونباس و ولایت دیگری را که آنجا (در شرق اوکراین) هست، نمی‌پذیرد، چون رای اکثریت را در رادا (مجلس اوکراین) ندارد. باید مسایل دیگری را حل و فصل کرد، یعنی، من فکر می‌کنم، که او به سازش تمایل دارد، اما به دلایلی این کار از دستش ساخته نیست."

در ارتباط با سخنان آقای نظربایف در باره اوکراین، ولادیمیر پوتین حرفی نگفته است.

آقای نظربایف گفته این مسایل بار گرانی به دوش روسیه است، اما قابل حل است. به گفته او "بحران‌ها می‌آیند و می‌روند" هستند. او ابراز رضایت کرده که روابط قزاقستان و روسیه با ثبات است و این دو کشور شریکان و همسایگان معتمدی برای هم هستند.

پس از سرنگونی دولت ویکتور یانوکویچ در پی اعتراضات مردم اوکراین در فوریه ۲۰۱۴ و آغاز درگیری‌ها در شرق اوکراین و الحاق منطقه خودمختار کریمه به خاک روسیه، اتحادیه اروپا، آمریکا و برخی از کشورها و سازمانهای بین‌المللی تحریم‌هایی علیه روسیه اعمال کردند.

در پاسخ، مسکو نیز برخی از کشورهای غربی را تحریم کرد. از جمله واردات مواد غذایی از برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به روسیه کاملا ممنوع شد.

تحریم‌های دوجانبه به سقوط روبل روسی و بحران اقتصادی دوساله در این کشور منجر شد که تاثیراتی جدی بر جماهیر دیگر سابق شوروی، از جمله قزاقستان، گذاشته است.

مطالب مرتبط