قیمت نفت در بازار های جهانی از مرز ۵۱ دلار عبور کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption سازمان بین‌المللی انرژی گفته است به دلیل چشم‌انداز ضعیف اقتصادی تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۷ کمتر از سال جاری خواهد بود

قیمت هر بشکه نفت خام در بازار لندن از مرز ۵۱ دلار گذشته است. این در حالی است که در بازارهای مالی بحث‌ها در باره احتمال توافق کشورهای تولیدکننده نفت برای کاهش سقف تولید ادامه دارد.

قرار است سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در میان افزایش گمانه‌زنی‌ها درباره امکان توافق بر سر کاهش سقف تولید نفت ماه آینده جلسه برگزار کند.

این نشست غیررسمی اوپک در الجزایر برگزار خواهد شد. برخی گزارش‌ها می‌گوید ایران و عربستان سعودی می‌توانند در این نشست اختلافاتشان را بر سر میزان تولید نفت کنار بگذارند تا مازاد نفت در بازارهای جهانی کاهش یابد.

ایران بعد از رفع تحریم‌های هسته‌ای تلاش می‌کند تا به سطح تولید قبل از تحریم‌ها برگردد و همواره گفته است تا آن زمان هیچ محدودیتی را نخواهد پذیرفت.

بحث درباره سقف تولید اوپک از جمله دستورات اصلی اجلاس اوپک در ماه ژوئن در وین بود، اما تمایلی به تغییر در سقف تولید در این نشست مشاهده نشد.

قیمت نفت در ژانویه به زیر سی دلار در هر بشکه رسید، اما از آن زمان افزایش یافته است.

هفته گذشته سازمان بین‌المللی انرژی گفت به دلیل چشم‌انداز ضعیف اقتصادی، تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۷ کمتر از سال جاری خواهد بود.

این سازمان می‌گوید تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۷ به ۱.۲ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. این میزان در سال جاری ۱.۴ میلیون بشکه در روز بود.

مطالب مرتبط