وزیر خارجه ترکیه در تهران با ظریف مذاکره کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption وزیر خارجه ایران هفته گذشته به ترکیه سفر کرد

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، روز پنجشنبه سفر کوتاه و غیرمنتظره‌ای به ایران داشته و با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود مذاکره کرده است.

کمی پیشتر برخی رسانه‌های ترکیه از سفر غیرمنتظره وزیر خارجه این کشور به ایران خبر دادند و گفتند او پیش از سفر رسمی برنامه‌ریزی‌شده به هند، به ایران رفته است. وزارت خارجه ترکیه رسما سفر آقای چاووش‌اوغلو را تایید نکرده و اطلاعاتی درباره محتوای مذاکرات منتشر نکرده است.

به گفته بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، آقای چاووش‌اوغلو، به مدت پنج ساعت درباره "آخرین تحولات منطقه و روابط دو جانبه" با آقای ظریف گفت و گو کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است: "قرار است در آینده نزدیک نیز دیدارهای متعددی به صورت فشرده در سطوح متفاوت بین مقامات عالی دو کشور به عمل آید."

ایران و ترکیه در مورد جنگ داخلی سوریه اختلاف نظر شدیدی داشته‌اند و این مساله در مواردی به جنگ لفظی تهران و آنکارا منجر شده است. اما در ماه‌های اخیر و به ویژه پس از کودتای نافرجام علیه رجب طیب اردوغان، به نظر می‌رسد که روابط میان این دو قدرت منطقه‌ای در حال بهبود است.

هفته گذشته محمدجواد ظریف به آنکارا رفت و با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور، بن‌علی ایلدیریم، نخست وزیر و مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه دیدار کرد.

آقایان ظریف و چاوو‌ش‌اوغلو هفته گذشته در نشست مطبوعاتی مشترک به امکان حل اختلاف نظرها درباره سوریه اشاره و بر حفظ تمامیت ارضی سوریه تاکید کردند. ترکیه ضمن مخالفت با بشار اسد، از قدرت‌گیری نیروهای کرد در شمال سوریه نگران است.

روز پنجشنبه جنگنده‌های سوریه برای اولین بار مناطق تحت کنترل کردها را بمباران کردند.

مطالب مرتبط